Obsah

Jan Nykl, absolvent oboru Umělá inteligence v r. 2016

"OI mi umožnila dělat to, co mě baví."

Honzo, jsi ve druhém ročníku magisterského studia OI, obor Umělá inteligence. V bakalářské etapě jsi studoval program Kybernetika a robotika (KyR). Proč jsi na magistra přešel na OI?

Na OI jsem přešel hlavně kvůli tomu, že mě velmi chytlo programování a umělá inteligence. K ani jednomu se člověk na programu KyR nedostane, je to daleko víc zaměřené na řízení, senzory a ostatní věci, kde je daleko více hardware… Já už po prvních pár semestrech věděl, že mě daleko více táhne software.

Podstatnou míru v rozhodování hrála také pracovní a studijní zkušenost s lidmi z Agent Technology Center spadající pod katedru počítačů FEL, kde jsem měl mezi druhákem a třeťákem na bakaláři brigádu (do ATG jsem se dostal díky akci PlugIN, která se koná vždy v květnu, kde se lídři jednotlivých skupin ATG snaží přilákat nové studenty a spolupracovníky), s jejímž průběhem byly obě strany spokojené, a tak jsme se dohodli na pokračování v podobě bakalářské práce. Tu mi vedl Honza Hrnčíř a částečně se v ní, hlavně v pozdějších fázích, angažoval i Michal Jakob. Bakalářskou práci jsem psal na čistě softwarové téma - Agentní analýza dopravních sítí

Vytvořil jsi Transport Analyser a také za něj získal ocenění. Můžeš nám prosím přiblížit, o co přesně jde?

Když jsem dopsal bakalářku, Michalovi Jakobovi se velmi líbily výsledky a potenciál aplikace, tak jsme se rozhodli, že budeme v jejím vývoji pokračovat. Vydali jsme se směrem orientovaným na širší publikum. Naším cílem bylo vytvořit aplikaci, kterou bude moci používat, nebo si alespoň vyzkoušet, úplně každý a bude mít širší použití. Po pár měsících vývoje vznikl http://transportanalyser.com.

Zrovna když jsme dokončovali práci na první verzi - otevřené pro široké publikum - dozvěděli jsme se o soutěži Otevřená data. Jelikož naše aplikace používá jízdní řády, které by měly být podle vyhlášky otevřenými daty, a také používá otevřené mapy (open street maps), rozhodli jsme se aplikaci přihlásit. Aplikace se umístila na druhém místě, což nám zajistilo hlavně velmi fajn propagaci pro aplikaci jako takovou. 

V Agent Technology Center nyní pracuješ na mezinárodním výzkumném projektu MyWay, zároveň to bude i téma tvé diplomové práce…

Jedná se o mezinárodní projekt MyWay, který má za cíl postavit intermodální plánovač dopravy. ČVUT má v tomto projektu na starosti plánovací jádro, takže by se dalo říct, že je to nejzajímavější část celého projektu.

Naším cílem je vytvořit plánovač, který bude vyžadovat minimální údržbu a bude umět propojit již existující plánovače. V zahraničí je velmi časté, že každá společnost poskytující nějaký způsob dopravy má svůj vlastní plánovač. My bychom rádi tyto plánovače přepoužili, abychom od společností nemuseli vyžadovat přesná data o jejich službách, což často společnosti nerady uvolňují. Další výhodou také je, že každý plánovač může pracovat s trošku jinými kritérii. Například optimální cesta pro elektrické auto je jiná než pro normální auto, což se v případě jednoho velkého plánovače, který by měl všechna data integrovaná, nedá snadno docílit.

Výsledný plánovač pak bude umět navrhnout trasy, kde bude možné kombinovat všechny integrované módy dopravy, například výsledná jízda může vypadat takto: Dojeďte autem na P+R parkoviště, přesedněte na metro a poslední kilometr dojeďte na sdíleném kole.

Nemuset hledat práci mimo obor svého studia a zájmu považuji taky za velké plus. Dostat se k práci obecně na FEL není problém již pro studenty, spousta mých spolužáků je také pracovně aktivní ve výzkumu. Mě obecně práce nad výzkumnými tématy tak nadchla, že jsem se rozhodl pokračovat na doktorské studium.

Stihl jsi během studia i nějaký výjezd v rámci programu Erasmus? A pokud ano, můžeš nám popsat své zkušenosti?

Ano, byl jsem na Erasmu v Hamburgu. Obecně se dá říci, že dostat se na Erasmus na ČVUT není náročné, protože nabídka škol výrazně převyšuje poptávku studentů. Samozřejmě před odjezdem musí člověk vyřídit nějaké formality, stejně tak po příjezdu, ale rozhodně to není nic, co by mělo někoho odradit.

Erasmus obecně byl super! Seznámil jsem se spoustou skvělých lidí a poznal úžasné město. Technická univerzita v Hamburku mě nenadchla tolik jako ČVUT, ale o to víc jsem si Erasmus užil po společenské stránce. Zlepšení jazykových dovedností samozřejmě také nemůžu opomenout. Myslím si, že Erasmus je absolutní “must-have” pro každého studenta vysoké školy.

Honzo, co máš rád na OI?

Na OI se mi líbí hlavně vyučované předměty. Mám na mysli hlavně šířku teoretických základů, ale také hodně praktické odborné předměty. Absolutní většina předmětů má velmi praktická cvičení a domácí úlohy - člověk tedy po skončení předmětu opravdu ovládá probranou látku, a osobně naimplementuje probírané algoritmy.

Pak je také super, že se jedná o relativně malý obor, takže vás vyučující znají. Zvlášť v magisterské etapě už je to opravdu výrazné. Pokud se ještě člověk angažuje ve škole i pracovně, učí ho kolegové a atmosféra je taková přátelská.

Jaké máš plány po skončení svého doktorského studia?

Plány po skončení doktorského studia mám zatím hodně otevřené, určitě bych rád dělal hlavně něco, co mě bude bavit na poli IT :)

Děkujeme moc za rozhovor a přejeme hodně štěstí v dalším studiu a životě!

Jana Nykla se v květnu 2015 ptala Veronika Šínová

Kontakt na Jana: honza.nykl@centrum.cz