Obsah

Proč studovat OI

Hlavním cílem Otevřené informatiky je poskytnout studentům kvalitní, se světem srovnatelné vzdělání v oboru informatiky. Děje se tak díky jejich úzké vazbě na nejnovější poznatky v technologiích, na špičkové odborníky a renomé jednotlivých pracovišť.

Výuka se soustředí na oblasti, kde FEL ČVUT dosahuje světově uznávaných výsledků: umělou inteligenci, počítačové vidění a grafiku, HCI a mobilní systémy.

V žebříčku hodnocení informatických fakult v ČR dle Hospodářských novin se umístila FEL ČVUT díky zahraničním zkušenostem pedagogů a počtu doktorandů na prvním místě!

10 výhod Otevřené informatiky

  1. Bakalářský i magisterský program je výběrový (letos 100 nových studentů v bakalářském studiu a 150 v magisterském). Většina studentů OI úspěšně postupuje do dalších semestrů.
  2. Studentům se na OI líbí: po prvním semestru vyjádřilo v anketě 94% (průměr za období letní semestr 2009/2010 až zimní semestr 2015/2016) bakalářů spokojenost s volbou programu.
  3. Program OI nabízí studentům vysokou míru volitelnosti a umožňuje aktivní podíl na sestavení vedlejších specializací, tzv. minorů (minor obory bakalářského programu, minor obory magisterského programu).
  4. Studenti OI jsou úspěšní: každý rok je mezi oceněnými studenty v soutěži Diplomová práce roku v oblasti IT náš absolvent.
  5. Absolventům se nabízejí široké možnosti uplatnění na dynamickém trhu IT, kde je průměrný plat 45 000 Kč. Průměrný čistý plat absolventů OI z let 2009 - 2011 je 40 574 Kč. Již v průběhu studia pomáháme studentům navázat kontakty s průmyslovými firmami.
  6. Chceme znát názory studentů, proto se často ptáme na jejich spokojenost s výukou a programem obecně. O problémech s nimi diskutujeme a zohledňujeme jejich názory.
  7. Nejkvalitnější vzdělání v ČR nabízejí výzkumně orientované univerzity a fakulty. Fakulta elektrotechnická ČVUT se v lednu 2014 umístila na druhém místě v žebříčku hodnocení vysokých škol Hospodářských novin v oboru informatika.
  8. Výuka je vedena týmem kvalitních odborníků s rozsáhlými mezinárodními zkušenostmi. Nabízíme díky tomu zapojení do týmů, které tvoří 30% vědeckých výsledků ČVUT, dokonce už před zahájením studia.
  9. Studenti mají řadu možností studia v zahraničí. Evropské programy Erasmus a Leonardo, výměnné pobyty mimo Evropu (USA, Rusko...) a další stipendijní programy (např. Japonsko, Izrael).
  10. Studenti se na OI také baví: každý rok se mohou těšit na několik výletů, posezení a dalších společenských akcí v rámci OI Klubu.

A jako důkaz pozdrav od Michala Benátského, absolventa OI v roce 2011...


Přepis dopisu od Michala Benátského

"Zdravím katedru grafiky! Počítačová grafika není jen ten nejlepší obor na světě, ale dokonce mi pomohla začít nový život v Americe. Žiju na pláži, ráno serfuju, o víkendu skejtuju a přes den programuju herní engine a strašně mě to baví. Pochybuju, že bych tohle dokázal bež školy, bez vás. Děkuju

Ing. Michal Benátský (absolvent 2011)"

Mezinárodní hodnocení kvality vysokých škol

Ve světě a postupně i v Čechách je čím dál běžnější vysoké školy porovnávat a sestavovat žebříčky podle kvality. Ty jako jediné poskytují vyvážený pohled na škol jako celek, a proto jsou namixované z širokého spektra kritérií.

Dle oborových žebříčků za rok 2017/2018, publikovaných poradenskou společností Quacquarelli Symonds (QS), postoupilo ČVUT v Praze na 491. místo oproti loňskému 501. místu. Jsme tak stále nejlepší českou technickou univerzitou.
V oboru Computer Science & Information Systems je ČVUT dokonce na 201. - 250. místě.

Výsledky žebříčku, který je zpracováván již šestým rokem, zahrnují šest kritérií, a to akademickou pověst, pověst u zaměstnavatelů, počty citací vztažené na jednoho pracovníka, počet studentů na jednoho pedagoga, internacionalizace jednotlivých fakult a i počet mezinárodních studentů.