Jiří Čermák, absolvent oboru Umělá inteligence v r. 2014
Jirko, poté, co jsi úspěšně dostudoval magistra OI obor Umělá inteligence, ses rozhodl pokračovat na akademické půdě a nyní děláš doktorát na katedře počítačů v oblasti teorie her. Po 2 letech doktorátu sis udělal malou přestávku a vydal ses na zkušenou do Kalifornie do samého srdce Googlu. Jak ses o možnosti stáže v Googlu dozvěděl?
O stáži jsem se dozvěděl z oficiální kariérní stránky Googlu, kde se objevují nabídky stáží v průběhu celého roku.
Jak celý proces výběrka probíhal?
Prvním krokem je poslání informací o vzdělání (známky, diplomy), historie zaměstnání a preferencí projektů a míst, na kterých chce intern pracovat. Následují dva 45 minutové pohovory. Ty spočívají v programování do google documentu. V obou pohovorech jsem byl v kontaktu s interviewerem přes telefon, dostal jsem zadání problému a měl jsem za úkol naprogramovat jeho řešení v C++, Javě nebo Pythonu. Interviewer měl řadu doplňujících otázek a vždy když jsem úspěšně vyřešil zadání, přidal další komplikaci. Po těchto pohovorech byla zhruba třítýdenní pauza, po které mi bylo oznámeno, že jsem prošel do dalšího kola. V tomto kole jsem už mluvil přímo s vedoucími projektů o práci, kterou nabízí. I v těchto pohovorech jsem odpovídal na řadu technických otázek týkajících se daného projektu. Po každém pohovoru jsem sdělil, zda mě tento projekt zaujal a zda je to něco na čem bych chtěl pracovat. V mém případě byl oboustranný zájem o spolupráci s vedoucí, která mi nabízela projekt týkající se hlubokých neuronových sítí. Pak už následovala administrativa, zařízení víza, ubytování (Google neposkytuje ubytování ani letenky, pouze relokační poplatek), atd..
Bylo těžké se tam dostat?
Google nezveřejňuje žádné statistiky, ale podle neoficiálních zdrojů se na stáž dostane opravdu jen malé procento uchazečů.
Připravoval ses na pohovory, resp. dá se na to vůbec nějak připravit?
Připravit jsem se snažil hlavně na programování bez podpory IDE. Taky jsem si osvěžil různé základní algoritmy a datové struktury. Nic konkrétnějšího asi nemá smysl vzhledem k tomu, z jak široké škály problémů mohou intervieweři čerpat.
Proč sis vybral centrálu Googlu v Kalifornii?
V Mountain View je hlavní a současně největší sídlo Google, což je důvod proč jsem toto sídlo preferoval. Nicméně finální umístění bylo uzpůsobeno týmu, ke kterému jsem byl přiřazen.
Na čem jsi dělal?
Pracoval jsem na detekci chodců a cyklistů v obrázcích pomocí hlubokých neuronových sítí (http://neuralnetworksanddeeplearning.com/).
Jaké to je pracovat pro Google?
Zaměstnanci Googlu, včetně internů, mají úžasné výhody. Ať už je to jídlo zdarma, nebo výpočetní výkon dostupný každému zaměstnanci, který je opravdu bezkonkurenční.
Vědomosti z jakých předmětů jsi během své stáže nejvíc využil? Jak na tom byli ostatní stážisti, byli lépe připraveni než ty?
Můj projekt byl kombinací zpracování obrazu a hlubokých neuronových sítí, takže jsem nejvíc využil znalosti z předmětů linearní algebra, biologicky inspirované algoritmy, digitální zpracování obrazu a rozpoznávání a strojové učení. I když byl tento projekt odlišný od toho, čím se zabývám na ČVUT, měl jsem ze studia Otevřené informatiky dostatečné základy, abych se rychle chytil, takže si nemůžu stěžovat. Cítil jsem se stejně připravený jako ostatní. Jediný rozdíl byl v tom, že mnoho studentů už absolvovalo více podobných stáží, dokonce během bakalářského nebo magisterského studia a byli tedy v tomto ohledu zkušenější. Myslím, že by bylo dobré kdyby i ČVUT aktivně podporovala studenty, aby absolvovali během studia alespoň jednu pracovní stáž, možná by stáž mohla být jedním z požadavků k získání titulu.
Budeš po návratu spolupracovat s Googlem?
V rámci svého doktorského studia se zabývám algoritmickou teorií her, takže tamní projekt byl mimo můj obor a žádná spolupráce na dálku neprobíhá. Je ovšem možné přihlásit se na stáž znovu bez nutnosti procházet dalšími pohovory.
Co sis z pobytu odnesl? Co ses naučil?
V první řadě jsem se seznámil s hlubokými neuronovými sítěmi a nástroji pro jejich konfiguraci a učení. Dále pak pro mě bylo důležitou zkušeností psaní zdrojových kódů s opravdu vysokým důrazem na kvalitu a tvrdými kontrolami a zkušenosti s fungováním korporátní firmy obecně. A v neposlední řadě samozřejmě jazyk. Nic nepomůže tolik, jako mluvit delší dobu ve všech situacích anglicky.
Děkujeme moc za rozhovor a přejeme hodně štěstí ve tvém výzkumu!
Jirky Čermáka se v květnu 2016 ptala Vendula Kubušková
Kontakt na Jirku: cermaji@gmail.com.