Obsah

Marek Sacha, absolvent MGR OI z roku 2011, obor Softwarové inženýrství

"Po tom, co se naučíte na OI, je poptávka všude na světě, šikovný absolvent bude v Londýně za hvězdu."

Marku, jak vznikl nápad na rohlik.cz, projekt oceněný Křišťálovou Lupou?

Odešel jsem z McKinsey, kde jsem pracoval hned po škole, a rozhlížel jsem se, co budu dělat dál. Zavolali mi investoři z Enernu a ptali se, jestli bych se s nimi do něčeho nechtěl pustit. Na začátku jsme diskutovali více nápadů a nakonec uzrála jako největší a nejslibnější příležitost projekt on-linového prodejce potravin - říkali jsme tomu “projekt supermarket”.

Nadchlo mě to tak, že jsem si úplně na začátku vzal v bance úvěr na nákup části podílu a pustili jsme se do toho společne s Tomášem Čuprem, Enernem a Mitonem. Jako vtípek jsme společnost pojmenovali Velká Pecka s.r.o. a připravovali launch. Jméno rohlik.cz vzniklo až o několik týdnů později a vymyslel ho Tomáš. Zkoušeli jsme tenkrát různé domény a rohlik.cz se podařilo koupit jako první, takže vlastně docela náhoda. Dobře se to pamatuje :)
No a zbytek už znáte - hned v prvním roce jsme dostali Křišťálovku za e-commerce inspiraci roku, ale hlavně jsme bodovali u zákazníků.

Můžeš nám přiblížit nový projekt goldeneraclub.com, do kterého teď investuješ?

Z rohlik.cz jsem exekutivně odešel v létě 2015. Část podílu jsem prodal ostatním akcionářům a nově přistupujícímu HOPI. Plánoval jsem si vzít dlouhou dovolenou. Odletěl jsem last-minute do Chorvatska prostě vypnout.

Asi třetí den jsem na pláži procházel internet a poslal mail britským investorům, kteří hledali partnery pro Evropské projekty - jen tak co kdyby... Za pár dní už jsem seděl v The My Fair Hotel v centru Londýna a diskutoval business plány s prominentními britskými angel investory. To bylo super, protože se mi už dříve manželka odstěhovala do Londýna a nastoupila do Blockchainu - jednoho z nejhodnotnějších Bitcoinových startupů...

Z pěti nápadů jsme vybrali projekt pro poskytování služeb seniorům. Trh je obrovský a roste - odhadujeme, že jen v rámci home care-services lidé letos v Británii utratí 15 miliard liber.

Služby poskytuje přes 7000 firem, často v mizerné kvalitě a za vysokou cenu. Chceme to změnit a postavit platformu, která Vám zajistí skvělé asistenty - pečovatele, sestry, řidiče, anebo prostě jenom společnost, 24-7. Stavíme to i sami pro sebe - tak, aby si každý mohl “zlatou éru” užít, včetně toho, že nevypadne ze společnosti. Můj odhad je, že minimálně 30% tržeb v tomto segmentu bude do 5-7 let online. Už během 5 let může mít goldeneraclub.com obrat přes miliardu liber, pokud to budeme dělat dobře a lidé nás budou mít rádi.

Neplánujete něco podobného zavést v ČR?

Podobné společnosti se teď objevují v celém západním světě - příklad za všechny je joinhonor.com, do kterých investuje Andreessen Horowitz.

V ČR mají podobné služby určitě potenciál a my se na mezinárodní expanzi koukáme. Možná ale, že než se do ČR dostaneme, postaví to nějaký šikula z ČVUT :).

Uplatňuješ teď nějak znalosti z OI?

Prakticky denně i jako CEO. Když najímám IT, koukám se, jaký píšou kód, nebo jak kvalitní mají databázová schémata u složitých projektů. Ve svých firmách si třeba Business Intelligence stavím na začátku sám - včetně prvních dotazů v GoodData nebo Tableau. Ale obecně tě OI naučí nejvíc přemýšlet a řešit složité problémy.

Mě v Praze nejvíc dala kombinatorická optimalizace nebo teorie složitosti - a všechny matiky vůbec - a potom speciální použití predikátové logiky v Rakousku. Všem doporučuji, aby si brali co nejtěžší curriculum.

Doporučil bys OI svým známým? Jaké klady má podle Tebe OI? A zápory?

Moc! Curriculum je na úrovni světových programů - po tom co se naučíte na OI, je poptávka všude na světě, šikovný absolvent bude v Londýně za hvězdu. Zápor vidím v tom, že pořád málo studentů chodí třeba na magistra nebo za prací do světa. Připravují se o hodně.

Byl jsi někde na stáži v zahraničí? A pokud ano, můžeš říct, jak ses tam dostal a nějaké porovnáni s OI?

Prof. Pěchouček mě na magisterském studiu vybral do stipendijního programu na JKU v Linzi.

Diplomovou práci jsem psal ve Výzkumném ústavu pro symbolické výpočty v týmu prof. Buchbergera. Porovnání mám jedno - předmět Formal methods and Verification - byl ten nějtěžší kurz, co jsem kdy měl. Jen příprava na každé cvičení mi trvala aspoň 6 hodin. Zkouška pak byla úplně mission impossible :).

Jaké máš vize do budoucna?

Postavit úspěšně goldeneraclub.com a pak se uvidí. Rád bych měl svůj VC fond a chtěl bych pomáhat šikovným podnikatelům měnit svět - je to fakt těžký...

Máš vůbec čas na nějaké koníčky? :)

Normálně hodně pracuji, 80 a více hodin týdně. Startupy jsou peklo. Když už mám trochu volna, tak sportuji a jsem s rodinou.

Děkujeme moc za rozhovor a přejeme hodně štěstí a úspěchů ve všem, co děláš!

Marka Sachy se v lednu 2016 ptala Veronika Šínová

Kontakt na Marka: marek.sacha@benefio.com