Obsah

Milan Šulc, absolvent oboru Počítačové vidění a digitální obraz v r. 2014

"Propadl jsem kouzlu počítačového vidění."

Milane, jsi čerstvým (červen 2014) absolventem magisterského oboru Počítačové vidění a digitální obraz OI. Gratuluji Ti k červenému diplomu. Proč sis vybral program Otevřená informatika a právě tento obor?

Nu, mělo se to se mnou následovně - během bakalářského programu Kybernetika a Robotika (KyR) jsem zjistil, že bych se chtěl dále věnovat především studiu umělé inteligence a jejím aplikacím v zajímavých úlohách reálného světa. A po stáži v Centru strojového vnímání katedry kybernetiky FEL ČVUT jsem asi prostě propadl kouzlu počítačového vidění, které jsem si nakonec zvolil jako svůj hlavní obor, s umělou inteligencí jako minor oborem. Navíc se mi vždy líbila (a stále líbí) "otevřená" koncepce programu OI a celá ta atmosféra okolo, včetně klubových akcí, které jsme OIčku tehdy na KyRu občas tiše záviděli :-) Ač třeba na Sněžku jsem šel s OI během magistra nakonec jen jednou, což mě trochu mrzí, na druhou stranu v několika termínech jsem byl místo toho díky OI na zajímavých cestách v zahraničí.

Můžeš nám přiblížit, o co jde ve tvé diplomové práci "Tree Identification from Images", kterou vedl profesor Jiří Matas z katedry kybernetiky ČVUT FEL?

Rád… Jak název napovídá, zabýval jsem se použitím metod počítačového vidění pro identifikaci stromů a jiných rostlin. Mezi využití takových metod patří např. mobilní aplikace pro rozpoznávání rostlin podle fotografií listů (viz např. projekt Leafsnap), expertní systémy pro botaniky, případně automatizace v lesnictví a zemědělství. Pod vedením prof. Jiřího Matase jsem navrhl metodu texturálního popisu, jejíž přesnost v experimentech na standardních datových sadách pro rozpoznávání listů a kůry předčí současné metody. Navíc se pak ukázalo, že se naše metoda hodí i pro rozpoznávání obecných textur, kde také dosahujeme výborných výsledků.

To jsou výsledky z vašeho článku s prof. Matasem - "Kernel-mapped histograms of multi-scale LBPs for tree bark recognition", které jsi prezentoval v listopadu 2013 na konferenci Image and Vision Computing na Novém Zélandu (IVCNZ)?

Ano, částečně. Od té doby se nám ovšem podařilo práci ještě o dost rozvinout. Novinky popisujeme také v dalších dvou článcích, které byly přijaty na workshopy konference European Conference on Computer Vision (ECCV), jež proběhne teď v září v Zurichu.

V období leden–březen 2013 jsi byl na stáži v UK ve Visual Geometry Group (VGG) na University of Oxford. Čemu ses tam věnoval?

Díky doporučení prof. Jiřího Matase jsem se v Oxfordu, kde mě vedl Dr. Andrea Vedaldi, mohl podílet na vývoji open source knihovny VLFeat. Byla to skvělá zkušenost, které si velmi vážím, a také mě těší, že výsledek práce je veřejně dostupný a používaný komunitou. Navíc jsem měl možnost pracovat přímo ve Visual Geometry Group, což je jedno z „nej“ pracovišť v oboru, vedené slavným prof. Anderew Zissermanem. Člověk se tak dozví více o práci mnoha špičkových vědců zabývajících se (nejen) počítačovým viděním - a to jak těch místních, tak i návštěvníků z jiných pracovišť, kteří do VGG často přijíždějí prezentovat svoji práci. Můj tamní vedoucí mě takto kupříkladu doporučil praxi v evropské laboratoři Xerox Research, která je také známa pro své vynikající výsledky v počítačovém vidění.

... a kde jsi právě teď na stáži v rámci svého doktorského studia oboru Umělá inteligence a biokybernetika FEL ČVUT, které zahajuješ 1.9.2014…

Tak tak, do prosince jsem v Xerox Research Centre Europe ve francouzském Grenoblu, kde se opět zabývám výzkumem v oblasti počítačového vidění, a své výsledky se chystám zužitkovat i v rámci doktorského studia na ČVUT FEL. Navíc je pro mě velmi zajímavé sledovat rozdíly mezi výzkumem na akademické půdě a v komerční laboratoři.

Kromě Oxfordu jsi byl na studijním pobytu také v USA na University of Wisconsin-Madison (leden – květen 2014). Jak jsi zvládal tamní univerzitní systém?

Bylo zajímavé porovnat náš univerzitní systém s americkým. Je tam zapotřebí počítat se značným množstvím domácí přípravy a vysokým množstvím hodnocené práce v semestru, ale žádný šok to nebyl - asi proto, že programy OI i KyR byly trochu tímto směrem koncipovány. Naopak, i na UW-Madison, která se pravidelně umisťuje na předních pozicích mezinárodních žebříčků univerzit, jsem si z FELu připadal slušně "vyzbrojen", takže ani nebyl problém přivézt si Áčka (resp. GPA 4.0), ale na druhou stranu v USA se známky asi celkově získávají jednodušeji než u nás... Výrazněji se podle mě liší spíše rozvrhy, ale to především u undergraduate (tedy u nás bakalářských) studentů, kteří si v USA zapisují velmi širokou škálu předmětů z rozličných oborů, aby získali patřičný rozhled. Na druhou stranu naši bakaláři mají asi mnohem silnější základy (např. v matematice a algebře), které se v dalším studiu vždycky hodí.

Nebyla tam v tomto období trošku zima? :-)

Zima byla krutá, ale daly se s ní vymýšlet i legrácky... Podařilo se mi třeba dát dohromady tým mezinárodních studentů na Polar Plunge - po vybrání příspěvků pro místní Special Olympics jsme skočili začátkem února do vody (resp. díry v ledu :-)) http://youtu.be/Gh4sNgI-zII

Milane, prozradíš nám, co Tě baví kromě bádání?

Mimo studium mě toho baví spousta, neb jsem uličníkem.. :-D Na ČVUT třeba všem doporučuji zapojit se do činnosti International Student Clubu, kde jsem kupříkladu v zimáku dělal pro zahraňáky kurz zaměřený na český slang a kulturu, což byla docela legrace :-) Rád také navštěvuji tréninky bojových umění Bujinkan Budo Taijutsu, což je asi i dobrou inspirací při studiu, ale kvůli zahraničním pobytům mám poslední dobou trochu tréninkový absťák :-) A jak možná čtenář pozná dle nadměrného užívání "smajlíků", hodně fandím smíchu - tak se mějte a smějte, s tím jde všechno lépe!

Děkujeme moc za rozhovor a přejeme hodně štěstí v dalším studiu a bádání!

Milana Šulce se v září 2014 ptala Veronika Šínová

Kontakt na Milana: sulcmila@cmp.felk.cvut.cz; LinkedIn, osobní stránka


... A jak to bylo dál?

  • 17.09.2014 - Best Internship Project Presentation (Xerox Research Center Europe - Interns Day)
  • 16.11.2014 - Cena Josefa Hlávky pro nejlepší studenty a absolventy pražských veřejných vysokých škol, brněnské techniky a mladé talentované pracovníky Akademie věd České republiky
  • léto 2015 - absolvování studia druhého magisterského programu (Podnikání a komerční inženýrství v průmyslu, Ing.) na MÚVS ČVUT
  • od roku 2015 - zaměstnán na FEL ČVUT na výzkumném projektu pro Electrolux Global Technology Center
  • rok 2016 - Americký patentový úřad vydal patent , který Milan s kolegy připravil během své stáže v Xeroxu, o níž se píše v rozhovoru
  • léto 2017 - výzkumná stáž v Google (Los Angeles)