Ondřej Borovec, absolvent oboru Počítačové vědy v r. 2013
Ondro, jsi absolventem OI oboru Počítačové vědy, jsi spokojený, že sis před pár lety OI vybral?
Když jsem přemýšlel, na jakou školu nastoupit, prošel jsem mnoho a OI se mi v té době zdálo jako nejlepší možnost. Kdybych se teď měl po maturitě rozhodovat znovu kam jít, určitě bych nešel nikam jinam. V bakaláři OI jsem se dost naučil jak z teorie, tak i do praxe.
Byl jsi na prestižní stáži u firmy IBM “Great Minds” - můžeš nám říct, jak ses k ní dostal?
Má cesta do Švýcarska byla dlouhá. Moje středoškolská léta byla zasvěcená fyzice a o IT jsem se začal pořádně zajímat až na vysoké škole. Už po prvním semestru jsem začal hledat práci, abych ty krásné věci, co nás na OI učili, mohl použít v praxi. Jako novic jsem ale neměl pořádně co nabídnout. V roce 2013 jsem se dostal na stránky IBM, kde jsem našel informace o stáži v UK Extreme Blue. Prošel jsem sice prvním kolem, ale dál již ne. Ovšem v ten moment začal můj zájem o tuto firmu. Začal jsem si více zjišťovat, jaké projekty a technologie v IBM mají a používají a dosti mne zaujal mobilní vývoj a Big Data platformy. Později jsem zjistil, že existuje i česká verze studentských stáží v IBM nazvaná Smarter Uni. Hned jsem podal přihlášku a po tříměsíční stáži jsem dostal poloviční úvazek jako Junior Software Architect pro klíčového zákazníka IBM. Mým úkolem bylo pomáhat s upgradem IBM technologií a s vymýšlením nového řešení na zefektivnění procesů pro zakazníka. Naneštěstí jsem při této práci neuplatňoval tolik to, co jsem se naučil ve školní lavici, ale musel jsem používat zdravý rozum, který předměty na OI taky dost procvičují. Už první rok v IBM ve mne zanechal velmi pozitivní dojem, všichni byli přátelští a neváhali kdykoliv pomoci. Byl zde velký prostor pro osobní rozvoj a nápady a to, že jsem se mohl stát členem kolektivu, bylo to nejlepší, co mě mohlo potkat. Mnoho kolegů se stalo i přáteli a tak když jsme mluvili o životních plánech, v tomhle případě mém o vyjetí do zahraničí, byl mi představen právě projekt Great Minds. Neváhal jsem a podal přihlášku podpořenou doporučením od prof. Matase a dobrou prací odvedenou v IBM. Měl jsem štěstí, že mne přijali na stáž Big Data Analysis a místo státnic jsem odjel do Zurichu v aplském podhůří.
Jak na stáž vzpomínáš?
Byl to můj první dlouhý pobyt za hranicí naší vlasti, tak nemůžu říct, že to bylo vždycky lehké, ale IBM kolektiv je přátelský asi na celém světě a tak nebylo nic, co by nešlo zvládnout. Taktéž přes léto bylo na stáži mnoho studentů, se kterými jsme vytvořili super partu a jsem s nimi v kontaktu dodnes.
V jakém týmu a co konkrétně jsi v Zurichu dělal?
Byl jsem přiřazen do skupiny se zaměřením na Business analytics, která stojí za vznikem platformy Crystal+. Mým hlavním úkolem byla podpora back-endu nástroji jako automatický crawling a zpracování dat a zpráv o různých firmách. Byl jsem taky součástí projektu na vývoj Recommendation systému pro business. Pro mne byl ale nejzajímavější projekt na zavedení nových principů zpracování velkých dat. Obzvláště při něm jsem se dostal do kontaktu s velmi zajímavými technologiemi jako např Apache Kafka, Spark, ElasticSearch, HazelCast a IBM Information Server a dost se o nich naučil. Celkově byl půlrok velmi přínosný, měl jsem možnost pracovat s nejlepšími a učit se od nich. Také jsem měl možnost použít dost věcí, co jsem se naučil na OI z oboru automatického učení a databází. Bylo velmi milé, že věci, co se učíme, mají opravdu velký dopad na realný business a ne jenom na články.
Můžeš nám prosím říct více obecných informací o IBM Great Minds? Pro koho je určeno, jaká je náplň a co je potřeba udělat pro to, aby se student mohl zapojit?
IBM Great Minds je program pro všechny studenty vysokých, ale i středních škol, ze střední a východní Evropy. Budete mít příležitost pracovat na reálných projektech v jedněch z nejlepších laboratoří Evropy a troufám si říct i světa. Seznámíte se, jak funguje gigant jménem IBM zevnitř a budete se moct porovnávat s těmi nejlepšími. To je jen pár výhod, které stáž nabízí, jen je třeba nelenivět a nebát se podívat do světa. Požadavky na přihlášení najdete zde, ale podle mne je nejdůležitější dobře studovat a pak dostat hezké doporučení od nějakého profesora, na to IBM velmi hledí. V IBM ČR je za studenty odpovědný Jan Louda, který je velmi vstřícný a ochotný pomoci všem, kteří projeví zájem a odhodlání.
Na jaké téma jsi vlastně psal bakalářskou práci?
Moji bakalářskou práci jsme s vedoucím Martinem Schaeferem nazvali „Cooperative formations on highway“. Vytvořil jsem multiagentní simulátor doprav. Byla to dost zajímavá zkušenost, zkombinoval jsem několik zdrojů o dopravě. Abych mohl otestovat vliv tohoto konceptu na reálnou situaci na českých dálnicích, snažil jsem se ověřit pozitivní vliv spolupracujících aut s ohledem i na bezpečnost s různými druhy manévrů předjíždění. Naučil jsem se dost, ale když se ohlédnu, moc velký potenciál z toho pro mne nekoukal, nakonec jsem utekl od multiagentních systémů k Data Science.
Ondro, čím se zabýváš teď?
Po státnicích jsem si dal chvilku volno a hlavně plánuji pokračovat na magisterském oboru OI v září, těším se až už nový program Data Science začne. Průběžně se dívám po nějaké zajímavé práci v ČR jako třeba v Microsoftu nebo Seznamu, kde mám naplánované pohovory, a také pracuji na svých dvou soukromých projektech. Snažím se vyvinout aplikaci, která zjednoduší čtení cizojazyčných materiálů a donutí nás si z nich více zapamatovat. Doufám, že ji někdy brzy dokončím a pomůžu tak všem lidem co mají potíže se čtením třeba anglických článků.
Děkujeme moc za rozhovor a přejeme hodně štěstí a úspěchů ve všem, co děláš!
Ondřeje Borovce se v květnu 2016 ptala Veronika Šínová
Kontakt na Ondřeje: o.borovec@gmail.com
Ondřeje také můžete sledovat na jeho blogu.