Obsah

Radek Daněček, absolvent oboru Informatika a počítačové vědy v r. 2014

"OI mě na studium ETH Curych připravila velice dobře."

Radku, pocházíš z Lichnova, malé vesnice u Frenštátu pod Radhoštěm. Není to úplně blízko od Prahy, tím spíš jsme rádi, že OI byla tvá volba, když ses po gymplu rozhodoval, kam jít :) 

Taky jsem rád :-) OI jsem objevil docela náhodou na jednom plakátu ve škole. Byl tam slogan ve stylu "Hledáme 100 nejlepších". Znělo to jako výzva :-D

Jinak bych se o OI možná ani nedozvěděl, protože jsem tehdy hledal informatiku jen na FIT ČVUT a na školách v Brně a nenapadlo mě, že může být informatika i vedle na FELu. Spokojený se svojí volbou rozhodně jsem. Myslím, že moc líp jsem si vybrat nemohl :-)

Jsi absolvent bakaláře OI obor Informatika a počítačové vědy. Po absolvování bakalářské etapy OI ses rozhodl vyjet na ETH Curych a studovat obor General Computer Science. Proč?

Na OI jsem poctivě makal a měl jsem docela dobré známky. No a protože rád testuji, kolik vydržím, řekl jsem si, že by bylo zajímavé vyzkoušet přihlásit se na nějakou světovou univerzitu.

Začal jsem tím, že jsem si našel žebříček podle hodnocení v Computer Science . Mezi prvními deseti jsou školy, které zná úplně každý jako třeba MIT, Harvard, Oxford nebo Cambridge. A mezi těmito školami je tam “schovaná” i ETH, která netechnické veřejnosti až tolik známá není.

Pak člověk chtě nechtě musí začít počítat peníze. Školné na předem zmíněných školách dosahuje astronomických rozměrů a přestože Švýcarsko je, co do životních nákladů, asi jedna z nejdražších zemí na světě, na ETH se školné pohybuje okolo 18 000 Kč na semestr, což se už dá. I tak je studium v Curychu finančně náročné (ceny ve Švýcarsku jsou kapitola sama pro sebe), nicméně, když se chce, tak to jde. ;-)

Potom jsem si k tomu přičetl osobní preference a tam Švýcarsko vyhrálo na plné čáře. V Anglii se přece nedá lyžovat!

No a co se týče výběru oboru … ETH jich nabízí hned několik od teoretické informatiky, přes strojové učení, vidění a grafiku až po SW inženýrství nebo počítačovou bezpečnost. Nebo si člověk může vybrat General Computer Science, což znamená, že si může předměty namixovat libovolně z nabídky ostatních oborů, což je to, co jsem udělal já.

A jak je těžké se na studium dostat? Musel jsi na přijímací zkoušky…?

Dobrá otázka. Přijímací proces je takový blackbox. Nikdo vám neřekne, jestli jste byli (ne)přijati s dostatečnou rezervou nebo tak. Takže můžu popsat jen, jaké karty jsem měl v ruce já. Jak už jsem zmínil, na ČVUT jsem měl docela dobré známky a osobně si myslím, že tohle je důležité kritérium, protože většina mých nových spolužáků na tom byla stejně. Na školách světového formátu bývá zvykem, že člověk musí mít 2-3 doporučení od učitelů většinou ve formě dopisu. Informatika na ETH je v tomhle ohledu trochu výjimkou a není třeba dopis, ale stačí Personal Potential Index, což je taková online aplikace, kde vámi zvolení profesoři vás ohodnotí několika čísly popř. komentáři k různým osobním vlastnostem. Samozřejmě, že čím známější profesor a čím lepší hodnocení, tím víc bodů do přijímacího řízení. Žádný student nedostane doporučení zadarmo, musí se nějak snažit i nad rámec výuky.

Já jsem po létech pracoval v Centru strojového vnímáni u pana profesora Matase, pod kterým jsem dělal i bakalářku, za což jsem od něj dostal doporučení. Je důležité s takovou aktivitou začít dřív, nelze jen spoléhat na výkon při práci na BP. Já, když jsem začal pracovat na BP, tak už jsem věděl, že jsem přijat. Zároveň člověk musí investovat do nějakého certifikátu na angličtinu, povinná je C1. Taky na stránkách zmiňují, že silně doporučují GRE, což jsou mezinárodní srovnávací testy pro absolventy (nebo budoucí absolventy) bakalářských oborů, které jsem já ale nedělal, protože se mi nechtělo platit nemalou částku za další mezinárodní písemku. Jak vidno, nebylo to úplně třeba. Možná se vyplatí test dělat, v případě, že člověk nemá úplně dobré známky. Je to další možnost, jak ukázat, že na to má. No a v neposlední řadě je důležité pohlídat si termíny. Na ETH jsou deadliny dva, jeden je v půlce prosince a druhý někdy koncem března. Rozhodně bych doporučil přihlásit se před tím prvním. Myslím, že to zvyšuje šance, protože rozhodnutí o přijetí buď dělají postupně nebo minimálně ve dvou vlnách. Já se dozvěděl, že jsem přijatý začátkem února. Navíc, pokud se člověk přihlásí před prvním termínem, může se hlásit i o stipendia. Těch ale moc není a dostávají je opravdu jen ti, kteří za sebou mají výrazné výsledky. A abych nezapomněl, je třeba taky napsat motivační dopis. Troufnu si říct, že tenhle prvek má na příjetí nejmenší váhu, ale je to jenom můj odhad.

Můžeš prosím porovnat studium na ETH se studiem na OI? Máš za sebou první zkouškové období, jak probíhalo?

Ano, první zkouškové jsem zvládl úspěšně. Zkoušky mám sice všechny, ale k lepším studentům bych se nezařazoval, spíš bych řekl, že jsem tak v průměru, možná lehký nadprůměr. Zkouškové tady podstatně ztěžuje to, že si ho člověk nenaplánuje, ale je mu přidělen hromadný termín, který je stejný pro všechny. Může se pak stát, že má člověk více zkoušek za pár dní a ten nedostatek času se projeví. Taky velkou roli hraje fakt, že zkoušky jsou nadstřelené a nedají se stihnout, je to takový závod s časem, což pro mě např. znamená spoustu zbytečných chyb apod. Pak jdou ty známky trošku dolů.

Další rozdíl je, že výsledky se škálují, takže člověk dostane známku podle toho, jak si vedli ostatní, na rozdíl od ČVUT, kde člověk přesně podle bodů věděl, co dostane.

Taky tady člověk dlouho čeká na výsledky - všechny výsledky se zveřejní až první týden dalšího semestru. Musím říct, že se mi asi více líbí ten český systém zkoušení. Myslím, že umožňuje studentovi podat co nejlepší výkon. Ale na druhou stranu, co nezabije, to posílí. ;-) Co se týče časové zátěže, tak ETH je obecně mnohem náročnější (na stejný počet kreditů) než OI. Ne, že by OI bylo nenáročné, ale ETH je prostě trošku jinde, např. zvládnout tady 40 kreditů za semestr je podle mě nemožné, spousta lidí si na semestr bere okolo 25 kreditů. Já jich měl 33 a práce jsem měl víc, než je zdrávo. Zátěž se ale samozřejmě liší i předmět od předmětu a platí, že není kredit jako kredit, podobně jako na ČVUT.

Kvalita výuky je tu myslím srovnatelná s OI (záleží na konkrétních přednášejících a cvičících jako na OI), jen mají ty předměty obecně více obsahu a více domácích úkolů, což dělá ETH časově náročnější. Asi to vypadá, jakože jen kritizuji a nejsem spokojený. To ale rozhodně není pravda! Proto přihodím také něco pozitivního: člověk se tady opravdu učí od lidí z absolutní špíčky svých oborů. Například jeden z přednášejících z kurzu grafiky - Markus Gross - je ředitel Disney Research Zurich a při první přednášce jen tak mimochodem zmínil, že se v jeho studiu pracuje na technologiích pro filmy jako Tangled, Frozen (což je mimochodem pátý nejvýdělečnější film v historii), Big Hero 6 nebo dokonce i nové Star Wars, které vyjdou koncem roku!

A podobná esa tady zastřešují každý obor. Další věc, která mě příjemně překvapila, je Kontaktparty. To takhle jedno odpoledne na ETH přijedou známé velké firmy, ale i začínající startupy a hledají talentované informatiky. Každá společnost má svůj stánek a člověk si tam může přímo promluvit s lidmi z té firmy a získat tak cenné kontakty, které se hodí například při hledání práce ři internshipu. Zmíním ještě VIS (Verein der Informatik Studierende), což je studentský spolek pro studenty informatiky, který organizuje spoustu zajímavých společenských akcí a výletů.

Připravila tě OI dostatečně na studium na ETH?

Myslím, že OI mě připravila na studium na ETH velice dobře. Podle mého názoru jsou požadavky na studenty OI víceméně rozumné. Nevzpomínám si, že bych v minulém semestru měl na ETH nějaké teoretické nebo praktické nedostatky, kvůli kterým bych si musel něco samostudiem doplňovat. Naopak myslím, že jsem měl oproti některým studentům malou výhodu díky optimalizaci (OPT) a rozpoznávání (RPZ), ne všichni podobné předměty na školách, ze kterých přišli, měli.

Děkujeme moc za rozhovor a přejeme hodně štěstí v dalším studiu a životě!

Radka Daněčka se v březnu 2015 ptala Veronika Šínová

Kontakt na Radka: danekradek@gmail.com