Obsah

Vojtěch Aschenbrenner, absolvent oboru Umělá inteligence v r. 2013

"Když někdo řekne, že dělá Umělou inteligenci, zní to prostě skvěle."


Ahoj Vojto, proč sis vlastně vybral jako obor, který chceš studovat na vysoké škole, INFORMATIKU? 

Už na gymplu si mě polovina učitelů předcházela, protože potřebovali spravovat jejich zánovní stroje a síť. Uvědomil jsem si, jaká síla plyne z této zodpovědnosti a zamiloval si ji. Výběr vysoké školy se tak zúžil na informatické obory a po přijetí do 1. ročníku na MFF UK, FEL ČVUT a FIT VUT jsem nevěděl, co si vybrat...

A nakonec vyhrálo...?

Psal se rok 2007 a tou dobou zažívalo VUT veliké nadšení, když porazilo ČVUT v žebříčku topuniversities.com (518. vs 520.). Je jasné, že rozdíl dvou pozic na samém chvostu žebříčku je úplně nepodstatný, pro Brno to ale hodně znamenalo, protože se mohlo srovnávat VUT s ČVUT. Navíc se tvrdilo, že za tento výsledek může hlavně Fakulta informačních technologií VUT. K této situaci se přidaly další faktory jako např. dynamický rozvoj fakulty, skvělý kampus a dobré renomé u IT firem. To všechno způsobilo, že u mě vyhrálo FIT VUT. Volba to byla jistě dobrá, troufám si říci, že po SW inženýrské stránce nic lepšího v republice nenajdeme. Jelikož jsem ale člověk nestálý, tak jsem se po třech krásných letech (rok 2010) s červeným diplomem v kapse rozloučil s Brnem a zamířil do Prahy.

A v Praze jsi se také rozhodoval, na kterou školu/fakultu půjdeš, nebo jsi měl jasno?

Tady jsem příliš nevěděl, kde se uhnízdit, jelikož zrovna proběhl "velký třesk", kdy z katedry počítačů FEL vznikla Fakulta informačních technologií ČVUT. Rozhodl jsem se tedy zkusit první semestr na FEL OI i na FIT a poté si vybrat. Studijní programy jsem si vybral teoretické a skladbou předmětů i podobné. Na FEL to byla Otevřená informatika - Umělá inteligence a na FIT Teoretická informatika. Oba programy byly zbrusu nové, na FEL běžel magisterský program OI teprve druhým rokem a na FIT prvním. Program OI byl poměrně dobře připraven oproti magisterskému programu na FIT, který trpěl špatnou organizací a nedoladěností. Tou dobou (2010) ještě FIT sídlil na Masarykově koleji, neměl pořádné prostory a trpěl nedostatkem garantů pro magisterské předměty. Navíc jsem měl pocit, že kritéria přijetí do 1. ročníku byla příliš mírná, protože se do ročníku dostala spouta kolegů, kteří doslova neuměli programovat (bakaláři z ČZU a VŠE). Laťka tak byla velice nízko. Tato situace ale byla způsobena hlavně tím, že FIT se soustředil na výchovu vlastních kvalitních bakalářů a magisterský program nebyl prioritou. Teď si troufám tvrdit, že je magisterský program na FIT v pořádku. Oproti tomu program OI se snažil profilovat jako výběrový a kvalita lidí z ročníku to potvrzovala. Zároveň nebyla nouze o skvělé vyučující odborných předmětů i dobré zázemí. Rozjezd se tedy více povedl OI. K tomu se přidalo okouzlení umělou inteligencí a když jsem si začal všímat skvělých vědeckých výsledků lidí z FEL, měl jsem vybráno. Chtěl jsem zůstat s elitou :-)

Vybral by sis i teď po absolvování znovu studium Umělé inteligence na OI?

Vybral. Má to dva důvody. Jeden řekněme “okouzlující” a druhý praktický. Když někdo řekne, že dělá Umělou inteligenci, zní to prostě skvěle. No a z té věcné stránky - je to prima kompromis mezi teoretickou informatikou a čistým programováním. Každý se může přiklonit k tomu, co ho víc baví a přitom nespadne do prostředí informačních systémů a databází (strašná nuda :-) anebo čisté brutální matematiky (strašná dřina :-). Navíc má člověk velkou šanci vidět rychle praktické výsledky a často i posunout nějakou část UI dál. Myslím si, že i firmy více touží po "UI programátorech", jakožto lidech kombinujících teoretické a praktické vzdělání, než po kódovacích opičkách anebo čistých matematicích (samozřejmě ti jsou také potřeba).

Mohl bys nám trochu porovnat studium na FIT VUT a FEL OI?

FIT VUT a VUT samotné těží z mnohem lepší studentské atmosféry. Myslím, že za to může z velké části Brno -- mnohem více studentské město, než Praha. Navíc je až děsivé, jaký je rozdíl mezi budovami VUT a ČVUT. VUT má vše nové, v perfektním stavu a celkový pocit z prostředí je tak mnohem lepší. O kolejích a menzách snad ani mluvit nebudu, to byl asi největší šok při přechodu z VUT. Tohle je ale věcí dotací, které si Praha nedokázala urvat. Další věcí na FIT VUT je skvělá spolupráce s firmami. Např. RedHat dělá přímo na fakultě spoustu kurzů na skvělé úrovni. Ty jsou často tak motivační, že se pak většina lidí uchází o intern pozice v RH. Sám jsem tam jako intern strávil čtvrt roku a bylo to zkrátka perfektní. Konání akcí jako LinuxAlt už je jen třešničkou na dortu. Co se týče studia, tak to je orientované více programátorsky než matematicky. První věcí , která mě zaskočila na FEL ČVUT bylo nehodnocení toho, jak vypadá zdrojový kód. Za spaghetti code, nelogický kód anebo kód bez komentářů se na FIT VUT hodně strhávalo. Naopak na FIT VUT se příliš nepěstovaly matematické důkazy, které se na FEL ČVUT v rozumné míře požadují. Poslední věcí, kterou bych vyzdvihl na FIT VUT je mnohem lepší studijní oddělení. Většina věcí je řešena přes informační systém (zápisy, indexy, hodnocení). Člověk tím ušetří dost času a ještě více nervů. Navíc šlo sledovat, kolikátý je člověk v ročníku/předmětu apod. Byla to dobrá motivace :-) Na FEL je to hodně zkostnatělé. Nevím, proč to tak je. Zkrátka na FEL je asi lepší jen věda a to je důvod, proč jsem sem šel.

Víme, že nyní studuješ doktorský obor Umělá inteligence a biokybernetika na FEL, což je poměrně přirozený přechod z oboru Umělá inteligence na OI. Jaké máš téma disertace, tedy čím se zabýváš při své vědecké práci? A co Ti toto studium obecně "dává"?

Jsem teď v prvním ročníku, takže chodím na pár předmětů, které mě zajímají a snažím se pořádně rozkoukat ve vědeckém světě. Mým školitelem je doc. Filip Železný, vedoucí katedry počítačů FEL. Disertaci mám jako pokračování svojí diplomové práce, tedy Deep relational learning with predicate invention. Jedná se o výzkum nových metod pro relační strojové učení, tzn. v doménách, které jsou popsané relacemi třeba v logice prvního řádu. Co člověku dává věda? Asi spoustu starostí a probdělých nocí. Taky mě to ale naplňuje a tím pádem nezažívám pocit stagnace, což je pro člověka to nejdůležitější.

Vojto byl jsi někdy na nějaké stáži v zahraničí, případně chystáš se někam? Myslíš, že se v dnešní době vůbec mohou studenti obejít bez toho, aby někam vyjeli?

Zahraniční zkušenost je rozhodně důležitá. Já bohužel zatím nikde nebyl, hlavně kvůli již zmíněnému přechodu Brno -Praha, jelikož většina výjezdů je v 1. ročníku navazujícího studia. Zase toho ale příliš nelituji, protože dnes člověk může pracovat odkud chce, jde hlavně o to, aby se v prostředí, kde je, cítil dobře. Zahraniční výjezdy tak vidím jako zdroj nových kontaktů a inspiraci pro jiný životní styl. Co se týče chystaného výjezdu, tak právě teď dokončuji přípravy na podání přihlášek na doktorské studium na zahraničních univerzitách, kde bych rád vystudoval celé doktorské studium.

Děkujeme moc za rozhovor a přejeme hodně štěstí v dalším studiu a životě!

 

Vojty Aschenbrennera se v srpnu 2013 ptala Veronika Šínová

Kontakt na Vojtu: v@asch.cz