void* 2024
Přidáno: 25.4.2024Další ročník void* je tu! Zajímá vás, jaký výzkum během studia můžete dělat? Blíží se vám výběr závěrečné práce? Nebo hledáte letní brigádu ve škole? Právě pro vás je akce void*! Zjistit více
Začátkem července vyrazil magisterský student OI Martin Koryťák do Švýcarska, kde teď vykonává půlroční stáž v IBM Research. Podařilo se mu dostat mezi hrstku studentů z celého světa, kteří byli vybráni do prestižního programu IBM Great Minds. Jak jsou vybaveny výzkumné laboratoře IBM v Curychu? Které předměty absolvované na OI Martinovi pomohly při pohovoru? A co se skrývá v samém středu kampusu IBM? Čtěte v rozhovoru a zkuste příště štěstí i vy!
Mohl bys na úvod přiblížit program stáží IBM Great Minds?
IBM Great Minds (www.zurich.ibm.com/greatminds/) je prestižní program, který každý rok umožní několika studentům podílet se na výzkumu v jedné z vybraných IBM Research laboratoří v Curychu, Nairobi nebo Johannesburgu. Délku stáže je možné si zvolit v rozmezí tří až šesti měsíců. Tento program je určen především magisterským studentům ze střední a východní Evropy, Blízkého východu a Afriky. Mimo jiné dává studentům unikátní příležitost spolupracovat s celosvětově uznávanými vědci v oblasti počítačových věd.
Jak ses o programu dozvěděl ty?
V mém případě sehrála roli náhoda. Zobrazil se mi totiž příspěvek IBM Czech Republic na sociálních sítích, který upozorňoval na blížící se deadline přihlášek...
Bylo těžké se na stáž dostat?
Příležitost podílet se na výzkumu v rámci tohoto programu dostane každý rok okolo tří až pěti studentů z padesátišesti zúčastněných zemí, proto si myslím, že se jedná o velice kompetitivní stážový program.
Jak celý přijímací proces probíhal?
Prvním krokem bylo podání přihlášky, ve které si studenti zvolí obor, který bude náplní stáže (mimo umělou inteligenci, strojové učení a vývoj softwaru se můžete podílet také na výzkumu v oblasti fyziky nebo aplikované matematiky). Přihláška zahrnuje i doporučení od vyučujících, dosažené akademické úspěchy, životopis nebo studijní výsledky. Kandidáti, kteří prošli prvním sítem, poté absolvují online pohovor. Ten byl velmi komplexní a ověřoval detailní znalosti zvoleného oboru, v mém případě se jednalo o programovací schopnosti, algoritmické myšlení, znalost strojového učení a v neposlední řadě verbální vyjadřování. Vybraní studenti byli poté kontaktováni, že stáž získali. Poslední fází byla administrativa v podobě vyplnění různých smluv a zajištění ubytování.
Na čem v rámci stáže pracuješ?
Pracuji na výzkumu v oblasti aplikovaného a automatizovaného strojového učení.
Jak vypadá kampus?
IBM kampus se nachází asi osm kilometrů od centra Curychu. Disponuje mnoha biologickými a fyzikálními laboratořemi, oddělením počítačové bezpečnosti a počítačových věd nebo třeba vlastní knihovnou. V samém centru kampusu najdete i jezírko s rybami a menším vodopádem, vedle kterého je také kantýna s venkovním posezením. IBM Research v Curychu je pracovištěm výzkumníků z více než padesáti různých zemí a jedná se o skutečné mezinárodní výzkumné centrum.
V čem pro tebe spočívá největší přínos pobytu?
Kromě pracovní zkušenosti v průmyslovém výzkumu si rozšiřuji obzory nad rámec samotného studia. To zahrnuje mimo jiné i psaní zdrojových kódů s velkým důrazem na čitelnost, časovou a paměťovou efektivitu. Důležitým přínosem je pro mě určitě zlepšení cizích jazyků a zkušenost pracovat ve velké nadnárodní korporaci.
Co tě tam zatím nejvíce překvapilo?
Od prvního okamžiku jsem byl rovnocennou součástí týmu. Panuje zde přátelská, neformální atmosféra a celkově je místní prostředí vzdálené od klasického korporátu, jakým IBM je. Naopak zde vidím snahu přiblížit se akademickému prostředí, což se mi velice zamlouvá.
Kolik máš volného času? Stihneš třeba dělat výlety po okolí?
Stáž je klasický full-time úvazek. To znamená, že přes týden mnoho volného času není. Naopak víkendy mám úplně volné narozdíl od běžného semestru na FEL ČVUT. Existuje zde taky spolek v rámci IBM Research, který organizuje různé akce pro zaměstnance a stážisty. Přes léto se dá odpočívat na plážích okolo Curyšského jezera, které je ideální ke koupání v horkých letních dnech.
Jak těžké podle tebe bude po stáži navázat na studium OI?
To je dobrá otázka :-). V mém případě to asi problém nebude, protože po návratu navážu na studium psaním diplomové práce. Dokážu si představit, že plnit během stáže povinné předměty by mohlo být komplikované. V takovém případě bych si asi zvolil pouze tříměsíční stáž přes léto.
Poradíš, jak se mohou ostatní studenti přihlásit na stejný program?
Přihláška pro příští rok ještě není otevřená. Doporučuji sledovat oficiální stránky programu, kde najdete veškeré podstatné informace. Určitě přihlášku nenechávejte na poslední chvíli, protože obstarání veškerých podkladů je časově náročné.
Které schopnosti by studenti měli mít, aby byli na stáž vybráni jako ty?
Myslím, že se nikde neuvádí formální požadavky, které by student musel splňovat. Já ale pevně věřím, že studenti OI mají šanci uspět se znalostmi získanými během studia. Schopnost algoritmického myšlení a programování na úrovni PAL a v případě strojového učení na úrovni SSU, SAN nebo SMU jsou podle mě dostatečné. Důležité je se nebát, prostě zkusit štěstí a ono to někdy vyjde!
Autorkou rozhovoru je Mgr. Karolína Poliaková.
Zajímá vás něco dalšího ke stáži? Chcete se Martina zeptat na podrobnosti nebo si nechat poradit s přihláškou? Napište mu zprávu na korytmar[at]fel.cvut.cz. Moc rád s vámi probere vše potřebné.
Další ročník void* je tu! Zajímá vás, jaký výzkum během studia můžete dělat? Blíží se vám výběr závěrečné práce? Nebo hledáte letní brigádu ve škole? Právě pro vás je akce void*! Zjistit více
I letos se studenti Otevřené informatiky mohou zapojit do programu OI Buddy. Program dává možnost uchazečům zjistit ty nejdůležitější informace o programu i studentském životě ještě před tím, než se zapíší do prvního… Zjistit více
POZOR, ZMĚNA MÍSTNOSTI - KN:G-205! Přijďte si poslechnout vyhodnocení zpětné vazby na výuku, předměty a program OI jako takový, přijďte na OI Grill! Zjistit více