Jakub Dupák: Prezentoval jsem na konferenci simulátor sloužící k porozumění činnosti počítače studentům v předmětu APO. Konference byla zajímavá zkušenost a příležitost navázat kontakty
Sdílet
Jakub Dupák: Prezentoval jsem na konferenci simulátor sloužící k porozumění činnosti počítače studentům v předmětu APO. Konference byla zajímavá zkušenost a příležitost navázat kontakty
21.–23. června se v Norimberku konala mezinárodní výstava a konference Embedded World 2022, největší světové setkání odborníků na vestavěné systémy. Student Otevřené informatiky FEL ČVUT Jakub Dupák zde představil výukový RICS-V simulátor pro předmět APO.
Jak jsi se jako student magisterského OI dostal k prezentování na konferenci?
V první řadě jsem si vybral dobré téma bakalářské práce. Spolu s kolegou Maxem Hollmannem jsme převedli grafický simulátor procesoru ze zastaralé a už téměř nepoužívané architektury MIPS na novou, otevřenou architekturu RISC-V, která byla navržena primárně na výuku a zároveň si získala velkou pozornost průmyslu. Já jsem se rozhodl na projektu pokračovat a ve volném čase ho dále rozvíjím. Myslíme si, že náš simulátor je na velmi dobré cestě a chceme, aby se o něm dozvědělo více lidí a aby se zapojily další univerzity, a proto Dr. Píša podal přihlášku na Embedded World. Spolu s Dr. Štěpanovským z FITu jsme připravili článek představující simulátor a byli jsme přijati.
Na co je konference Embedded World zaměřená?
Prezentují se zde různorodá témata kolem embedded počítačů, a to hlavně ve spojení s automobilovým průmyslem. Naše přednáška bylo součástí celodenního RISC-V tracku, kde byly představovány hlavně nové procesory založené na RISC-V a jejich úspěch na trhu. Já jsem po své prezentaci sledoval hlavně témata týkající se kvality software, formální verifikace, statické analýzy a bezpečnosti. Překvapilo mě, jak moc se formální verifikace a podobné metody v automobilovém průmyslu rozvíjí a kolik firem se jim věnuje. Několik přednášek se věnovalo aspektu výkonu, protože auta musejí zpracovávat stále větší množství dat. Významná část konference byla věnována využití AI a zbytek pak zabírala tradiční témata týkající se komunikačních technologií.
Co jsi na konferenci prezentoval ty?
Já jsem představoval samotný simulátor, jak vypadá, co umí a jak se používá. Také jsem prezentoval některá technická řešení, která jsme v simulátoru použili a která by mohla být zajímavá pro případné kontributory. V druhé části pak Dr. Píša prezentoval možnosti výuky se simulátorem.
Tohle téma má blízko k APO (Architektury počítačů). Využil jsi k práci na simulátoru znalosti, které jsi získal v předmětu?
Bez toho by to nešlo. Simulátor existuje primárně pro výuku APO, takže člověk musí přesně vědět, jak má všechno fungovat, aby další studenti nebyli nemile překvapeni. Dokonce jsem ještě před bakalářskou prací absolvoval navazující magisterský předmět Pokročilé architektury počítačů, kterému neoficiálně říkám APO2, abych lépe porozuměl návrhu procesoru.
Co všechno stojím za tím, aby se člověk dostal až k prezentování na konferenci?
Tím, že já aktuálně nedělám výzkum, ale vývoj, tak je to v jistém směru jednodušší. Hodně mi pomohlo to, že pracujeme na architektuře RISC-V, která je teď velmi populární a dostává na konferencích mnoho prostoru.
Dá se to stíhat se studiem?
Já jsem se stíháním studia nikdy neměl moc problém, kromě práce na simulátoru ještě vedu cvičení, někdy chodím do práce, několik hodin týdně tancuji a jezdím na koni.
Jaké jsou podle tebe výhody a nevýhody takového prezentování?
Největší výhodou je, že člověk potká mnoho zajímavých lidí. Setkal jsem se s ředitelkou RISC-V foundation, Callistou Redmond. Také jsem měl příležitost poobědvat s předsedou komise MISRA C (pozn.: MISRA C jsou doporučení pro použití jazyka C v automobilovém průmyslu) a členem ISO C komise a poslechnout si mnoho zajímavých historek o vzniku jazyka C. A navázal jsem kontakty s několika firmami ohledně možného tématu mojí diplomové práce. Jako prezentující si člověk okamžitě získá pozornost, a může si tak otevřít zajímavé možnosti. Další výhodou je, že jsem vůbec měl přístup na samotnou konferenci, neboť vstupné běžně stojí 2200 EUR, ale pro prezentující je zdarma. Nevím, co bych zařadil pod nevýhody. Pro mě to bylo trochu logisticky náročnější, protože jsem zároveň tenhle semestr studoval na univerzitě v Tel Avivu, takže jsem si “užil” spoustu cestování. Ale určitě to za to stálo.
Už máš vybranou další konferenci, kde chceš publikovat?
Ne. Tím, že se zatím výzkumu nevěnuji, tak se na konference příliš nezaměřuji. Ale je to rozhodně zajímavá zkušenost. Teď mám v plánu trochu změnit/začít svoji specializaci a chci se věnovat kompilerům a programovacím jazykům. Doufám, že mi v tom pomůžou právě kontakty, které jsem získal na konferenci. Mimochodem, pokud někoho naše práce zaujala, tak práce na simulátoru máme dostatek, takže neváhejte Dr. Píšu kontaktovat.
Materiály pro podporu výuky architektur počítačů, webovou verzi simulátoru i odkazy na balíčky k stažení a stránky předmětů na FEL a FIT naleznete na https://comparch.edu.cvut.cz/
Hra Recollect o postupném nalézání ztracené paměti zvítězila v soutěži semestrálních projektů studentů a studentek Fakulty elektrotechnické ČVUT. Vítězný tým Jakuba Sakaře, Vojtěcha Dohnala, Viliama Gefferta a Martina… Zjistit více
Jakub Kislinger, absolvent bakalářského studijního programu Otevřená informatika na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze, byl oceněn Cenou ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro vynikající studenty a absolventy.… Zjistit více
Zveme všechny studenty, vyučující a absolventy našeho programu na tradiční neformální akci OI Sněžka! Výlet na Sněžku letos proběhne 29.–30. listopadu 2024 a kromě výšlapu na vrchol naší nejvyšší hory Vás čeká i… Zjistit více