Jindřiška Deckerová je vítězkou IT SPY 2021

Soutěž diplomových prací IT SPY má poprvé v 12leté historii soutěže vítězku. Je jí absolventka Otevřené informatiky Jindřiška Deckerová, která nyní pokračuje v doktorském studiu na FEL. Navrhla unikátní algoritmus pro autonomní drony a roboty.

Aktuální 12. ročník soutěže nejlepších diplomových prací z oblasti IT, do které se zapojilo téměř 1300 studentů z 13 předních českých i slovenských vysokých škol, zná vítěze. Ve středu 8. 12. 2021 vybírala v online finále odborná porota složená z 19 akademiků i profesionálů z IT businessu nejlepší tři diplomové práce uplynulého akademického roku. Hlavní cenu získala Jindřiška Deckerová, absolventka Otevřené informatiky FEL ČVUT. Stříbrnou příčku obsadil Patrik Goldschmidt z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Této práci patřila i Cena  veřejnosti. Na třetí příčce se pak umístil projekt Matúše Goliaše z Matematicko fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. 

Vítězka soutěže se ve své práci nazvané Zobecněné problémy se směrováním se souvislými sousedstvími věnovala unikátnímu algoritmu pro hledání optimální cesty, což demonstrovala na autonomních dronech a robotech při skenování interiérů budov
a focení objektů. Jindřiška Deckerová je absolventkou OI a nyní pokračuje ve výzkumu v rámci doktorského studia v Centru umělé inteligence na FEL.

„Závěrečné velmi vyrovnané hodnocení poroty pouze potvrzuje vysokou úroveň finálových prací. Rozdíl v bodování jednotlivých prací byl opravdu zanedbatelný, proto do poslední chvíle nebylo jednoznačné, komu budou patřit pomyslné medaile. Na vítězné práci mě zaujalo, že spojuje vysokou teoretičnost s praktickým využitím v robotice. Jde o složitý teoretický optimalizační problém, avšak projekt vyniká i velmi kvalitně zpracovanou praktickou částí. Práce zaujala celou porotu hloubkou řešení, precizností zpracování i aplikovatelností na různé problémy. Kombinuje softwarový svět a umělou inteligenci s reálným světem prostřednictvím robotů,“ hodnotí letošní finále i vítěznou práci předseda poroty Jiří Vokřínek z katedry počítačů FEL ČVUT v Praze. 

„Letos jsme opět museli realizovat finále IT SPY v online prostředí. To nám však nezabránilo v naplňování jednoho ze základních cílů soutěže, kterým je prezentace nejlepších českých a slovenských diplomových prací z oblasti IT širší veřejnosti. Věřím, že tomu v letošním roce velmi pomohl přenos finále i na zpravodajské portály iDNES.cz, Tyden.cz a Ceskenoviny.cz. Popularizaci vědy a zvýšení zájmu o IT může pomoci i skutečnost, že se vítězem IT SPY poprvé stala žena, což dále boří mýtus, že je informatika doménou mužů. Informatika je nesmírně rychle se rozvíjející obor a udržet zde krok vyžaduje znalosti, ale také dravost a chuť poznávat nové věci. A jedním z míst, kde se takoví lidé koncentrují ve velké míře, jsou univerzity. A přesně proto s nimi máme v Profinitu tak širokou spolupráci nejen v rámci této soutěže, ale také v rámci výuky, diplomových prací a výzkumných grantů. Věříme, že propojení špičkové vědy a její aplikace na řešení konkrétních společenských a businessových problémů je ta správná cesta,“ říká Bohumír Zoubek, porotce soutěže IT SPY za společnost Profinit, která soutěž spolupořádá.

Cenou pro vítěze byla nejen finanční odměna 1 000 eur od společnosti Profinit, ale autoři tří nejlepších prací získali odborné kurzy v celkové hodnotě 30 000 Kč od počítačové školy GOPAS a od mediálního partnera předplatné časopisu IT Systems.

Více o soutěži IT SPY: https://www.itspy.cz/cz/

Další aktuality

Jak si vybrat magisterskou specializaci

Přidáno: 14.3.2024

Chystáš se na magistra na Otevřenou informatiku, ale tápeš, jakou si vybrat specializaci? Přijď na neformální Q&A, kde ti starší studenti a absolventi jednotlivé specializace představí! Zjistit více