Nový kurz kvantového počítání na OI!

Zajímá vás jak se kvantové počítače liší od těch "klasických"? Kdy kvantové počítače prolomí RSA-2048? Proč do jejich výzkumu investuje americká a čínská vláda desítky miliard dolarů? Nebo proč do jejich výzkumu investuje 10 z 10 největších investičních bank? Tak si zapište předmět Kvantové počítání!

Od nadcházejícího semestru si nejen studenti Otevřené informatiky mohou zapsat Kvantové počítání (B0M36QUA). Předmět bude vyučovat Jakub Mareček (ex-IBM) se svým týmem z výzkumné skupiny Optimalizace v Centru umělé inteligence FEL ČVUT (AIC). Předmět vysvětlí, proč studovat kvantové počítání, základy kvantové mechaniky pro nefyziky a jak se liší výpočetní složitosti kvantového počítání od klasického. Studenti také získají porozumění o základních kvantových algoritmech a jak se tyto algoritmy liší od jejich klasických verzí (např. dynamické programování, faktorizace celých čísel, Monte Carlo simulace).

Předpoklady:  Kurz je otevřen studentům navazujících magisterských programů, příp. i studentům třetích ročníků bakalářských programů. Nevyžaduje předchozí zkušenost s kvantovou fyzikou ani teoretickou informatikou, ale zájem o obojí je vítán. Kurz je vyučován v angličtině.

Rozvrh
Přednášky: pátek 09:15 - 10:45
Cvičení: pátek 11:00 - 12:30

Tým QUA:
Jakub Mareček, Ph.D. vede skupinu Optimalizace v AIC, která krom grantů GAČR pracuje na kvantovém počítání pro přední finanční instituce vč. Fidelity Investments a HSBC. Do března 2020 Jakub spoluvedl komunitu okolo kvantového počítání u IBM Research. Je spoluautorem nejpoužívanějšího open-source balíku pro kvantové počítání (qiskit.org). Má všechny diplomy z informatiky.

Johannes Aspman, Ph.D. od října 2022 pracuje ve skupině Optimalizace v AIC, předtím studoval kvantovou teorii pole na Trinity College Dublin.

Georgios Korpas, Ph.D. od srpna 2022 vede výzkum ve kvantovém počítání u banky HSBC, předtím pracoval ve skupině Optimalizace v AIC a ještě předtím studoval kvantovou teorii pole na Trinity College Dublin.