Pavol Žilecký, absolvent magisterského oboru Umělá inteligence v r. 2015

"OI študujú veľmi šikovný a talentovaný ľudia, čo vytvára medzi nimi vysoko konkurenčné prostredie, ktoré vás dokáže nakopnúť a motivovať k tým najlepším výsledkom".

Pavle, jakou jsi studoval střední školu a jak Tě pripravila na studium OI?

Študoval som osemročné Piaristické gymnázium v Nitre so zameraním na informatiku. To sa prejavilo najmä v tom, že sme už od prvého ročníka učili programovať. Nadobudnuté skúsenosti s programováním mi preto uľahčili niektoré predmety v prvých ročníkoch.

Jsi absolvent magisterského oboru Umělá inteligence. Téma tvojí diplomové práce bylo “Multikriteriálne plánovanie cyklistických trás s rozšírenou reprezentáciou križovatiek”, můžeš nám to prosím nějak přiblížit?

Moja diplomová práca sa zaoberala algoritmami na riešenie problému hľadania najkratších ciest s viacerými kritériami. Vyvinuté algoritmy som potom použil na plánovanie cyklistických trás v mestskom prostredí. V práci som sa sústredil na mestskú cyklistiku najmä z dvoch dôvodov. Za prvé, takýto plánovač je potrebný v mestách s nespojitou cyklistickou infraštruktúrou (napríklad Praha), kde pomôže ľudom nájsť vhodnú trasu. Za druhé, cyklisti zohladňujú pri výbere svojej trasy väčšie množstvo na sebe nezávislých kritérií, než napríklad vodiči áut. Plánovač bol verejne dostupný vo viac než 20 Českých mestách a v Bratislave. Takisto bol súčasťou mobilnej aplikácie “Cykloplánovač” (bakalárska práca študenta OI Jana Linku) a denne ho využívali stovky ľudí. Vedúcim práce bol dr. Jan Hrnčíř a doc. Michal Jakob z AIC na katedre počítačov. Diplomová práca bola ocenená cenou dekana a vyhrala prvé miesto v Česko-Slovenskej súťaži IT diplomiek ACM SPY 2015 v konkurencii asi 1900 prací.

Co jsi začal dělat po absolvování OI?

Keďže ma baví výskum v oblasti umelej inteligencie a jeho aplikáciu na dopravné systémy, tak som sa rozhodol prihlásiť na doktorské štúdium. Ako tému som si vybral využitie zaznamenaných dát o pohybe k zlepšeniu kvality aktuálných plánovačov ciest.

Souběžně s tím jsi i spoluzaložil start-up….

Áno, minulý rok sme spolu s doc. Jakobom, Janom Hrnčiřem, Janom Nyklom a za podpory prof. Pěchoučka založili start-up Umotional zaoberajúci sa využitím umelej inteligencie v udržatelnej mobilite. Hlavným produktom je UrbanCyclers - previazaná sada nástrojov, ktorá pomáha mestám zvyšovať záujem občanov o cyklistiku ako spôsob dopravy a cyklistom pomáha v jazdení.

Jakým způsobem to funguje?

Základom je mobilná aplikácia. Tá obsahuje plánovač, ktorý poradí po ktorej trase sa do cieľa najlepšie vydať a prehľadná cyklonavigácia potom doň spoľahlivo dovedie. Užívateľ sa tak už nemusí báť vyraziť na bicykli ani do miest, ktoré nepozná. Základom plánovača UrbanCyclers sú práve výsledky z mojej diplomovej práce. Ďalej je aplikácia vybavená prvkami, ktoré majú ľudí motivovať k pravidelnému jazdeniu. Tým je napríklad zbieranie ocenení za najazdené kilometre alebo porovnávanie sa s ostatnými cyklistami. Navyše každá zaznamenaná trasa užívateľom ďalej skvalitňuje funkcie UrbanCyclers a pomáha mestám pochopiť, čo a ako pre cyklistov zlepšiť. V minulorm roku sa navyše UrbanCyclers umiestnili na prvom mieste v súťaži ESCN 2016 v rámci Českej republiky.

Momentálne z dôvodu vyťaženosti v UrbanCyclers som prerušil doktorandské štúdium. UrbanCyclers má v Čechách už tisícky užívateľov, ktorých číslo každodenne rastie a v nasledujúcich mesiacoch budeme expandovať do ďalších európskych miest.

Vraťme se k OI... Jak bys ho mohl shrnout, co ti OI dalo či vzalo? :)

OI študujú veľmi šikovný a talentovaný ľudia, čo vytvára medzi nimi vysoko konkurenčné prostredie, ktoré Vás dokáže nakopnúť a motivovať k tým najlepším výsledkom. Toto prostredie mi ukázalo čoho všetkého som ja sám schopný a posunulo ma to vo všetkých ohľadoch ďaleko dopredu. To beriem ako najlepšiu skúsenosť, ktorú mi OI poskytla do ďalšieho profesionálneho života.
Naviac mi OI poskytlo pracovať a stretnúť sa s ľuďmi, ktorý sú špičkou vo svojom obore. Ako študent dokážete potom od odborníkov absorbovať informácie oveľa rýchlejšie a dôkladnejšie. Takisto je vždy super sa stretnúť so spolužiakmi, ktorý sú úspešný vo rôznych firmách alebo na univerzitách v zahraničí.

Zbývá ti nějaký čas i na koníčky? :) A pokud ano, tak na jaké?

Medzi moje koníčky patrí jazdenie na bicykli :). Rád si ho užívam nie len na výlety, ale aj každodenne na ceste do/z práce. Ďalej ma baví umelá inteligencia a programovanie. Vo voľnom čase si takisto rád čítam a za posledných 5 rokov som sa začal na veľmi amatérskej úrovni venovať triatlonu. Keď už človek toľko sedí u PC musí to kompenzovať pohybom, a triatlon je na to vhodná kombinácia športov.

Děkujeme moc za rozhovor a přejeme hodně štěstí ve tvém výzkumu!
Pavla Žileckého se v červnu 2017 ptala Veronika Šínová.
Kontakt na Pavla: pavol.zilecky@gmail.com.