Tomáš Jakab, student oboru Informatika a počítačové vědy
Tomáši, rozhodl ses přejít z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně z oboru Automatizační a měřicí technika na OI obor Počítačové vědy. Co tě k tomu přimělo?
Během prvního ročníku studia jsem se dozvěděl o možnosti zapsat se do online kurzů na prestižních amerických univerzitách. Tak jsem se hned přihlásil do kurzu Introduction to Computer Science na MIT a poté do Artificial Intelligence na UC Berkeley. Oba kurzy mě tak velmi nadchly, že jsem se rozhodl změnit obor a zaměřit se na počítačové vědy.
A jak ses dozvěděl o OI?
Díky online kurzům jsem si uvědomil, že mezi kvalitou výuky na jednotlivých univerzitách můžou být velké rozdíly, a proto jsem se snažil zjistit co nejvíce o fakultách z celé republiky. Základní informace člověk získá samozřejmě na internetu, ale pro podrobnosti a konkrétní dotazy bylo nejlepší zajít na den otevřených dveří. Když mě pak napadly další otázky, tak jsem psal email lidem, co za programem stojí nebo ho absolvovali. Na OI mě zaujala především skladba předmětů, která je podobná té na zahraničních programech a také možnost se podílet na zajímavých výzkumných projektech již během studia.
Stálo to za to?
Jasně, zatím se mi splnilo vše, co jsem si od přestupu sliboval. Předměty jsou často velmi zajímavé, například hned v prvním semestru si člověk vyzkouší řešit reálné problémy v předmětu Řešení problémy a hry. Je ale pravda, že některé kurzy dají občas pěkně zabrat. Na druhou stranu jsou o to zase více přínosné. Navíc se mi líbí, že je tu kladen větší důraz na matematiku, ke které jsem měl vždy spíše neutrální vztah, ale tady mě baví. Než se student rozhodne přejít na jinou školu, navíc do jiného města, určitě věnuje mnoho času získávání informací.
Ale určitě tě něco překvapilo, nebo ne?
Zarazila mě špatná úroveň Strahovských kolejí. Pokud si na to člověk nezvykne, tak se to dá řešit, nejsou to jediné koleje ČVUT, popřípadě se dá bydlet na privátu. Naopak je super, že se škola a většina pedagogů aktivně zajímá o zpětnou vazbu studentů a opravdu se na základě toho věci mění.
Už ses zapojil do nějakého výzkumného projektu?
Během letních prázdnin jsem pracoval s neuronovými sítěmi v Centru strojového vnímání pod katedrou kybernetiky. To je metoda, která je inspirována chováním skutečných neuronů a má široké uplatnění ve strojovém učení. Já jsem se s ní konkrétně snažil naučit počítač rozpoznat, zda dvě fotografie obličejů patří stejnému člověku, což je vlastně velmi snadný úkol pro člověka, ale počítač s ním měl ještě donedávna velké problémy.
Děkujeme moc za rozhovor a přejeme hodně štěstí v dalším studiu a životě!
Tomáše Jakaba se v únoru 2015 ptala Veronika Šínová
Kontakt na Tomáše: jakabtom@fel.cvut.cz