Studenti OI přednášeli na konferenci InstallFest 2021

V sobotu 6. března proběhla virtuální konference InstallFest 2021, která sdružuje všechny fanoušky GNU/Linux. Vzhledem k probíhající pandemii se letos uskutečnila poprvé online, a tak máte nyní možnost se podívat na záznam všech přednášek. Jednu z prezentací, které byste si rozhodně neměli nechat ujít, připravili naši studenti Kamila Zeleňáková a Filip Kučera.

O konferenci InstallFest

InstallFest organizuje již několikátým rokem Studentská unie ČVUT, konkrétně klub Silicon Hill. Na akci se setkávají začátečníci s ostřílenými linuxáky, kteří diskutují GNU/Linux a pomáhají si společně vyřešit nejrůznější problémy spojené s těmito technologiemi. Installfesty se v různých podobách pořádají po celém světě. Na ČVUT akce od původního experimentování s instalací čerstvého GNU/Linuxu na různé přinesené počítače přerostla v konferenci se širším IT záběrem pořádanou studenty a nadšenci. Dohromady s LinuxDays a OpenAlt se řadí mezi nejvýznamnější setkání zájemců o otevřené technologie a IT systémy v ČR.

InstallFest 2021 představil celou řadu atraktivních přednášek ve dvou paralelně probíhajících blocích a praktické workshopy. Mezi vystupujícími byli kromě odborníků z komerčního sektoru také akademici včetně výzkumníků FEL ČVUT. Celodenní program zahájil Ing. Pavel Píša, Ph.D., vyučující Otevřené informatiky, se svou přednáškou Vývoj architektur procesorů na příkladech inovací od i4004 k Apple M1 a příštím generacím RISC-V (podívejte se na záznam).

Prezentace studentů OI

Také studenti OI se postarali o velmi zdařilou přednášku. Kamila Zeleňáková a Filip Kučera, kteří jsou teprve ve druhém ročníku na bakaláři, připravili prezentaci s názvem FPGA od studentů pro studenty (na stránce najdete anotaci příspěvku, odkazy na zdrojové kódy a dokumentaci). Posluchače v krátkosti uvedli do problematiky vývoje na deskách FPGA, jež se na OI vyučuje v rámci specializace Internet věcí.

Hlavní část prezentace tvořilo představení projektu, kterému se věnovali přes léto, a to rozšíření výukových desek MZAPO pro předmět Architektura počítačů. “Když za námi přišel pan doktor Píša s nápadem se o projekt podělit formou přednášky na InstallFestu, ani minutu jsme neváhali (zčásti také proto, že deadline byl pár hodin od vzniku nápadu...). Nakonec nás přednáška velice bavila a zkušenost to byla úžasná. Přednášky se živě zúčastnilo ~100 lidí a prostor na otázky byl vyplněný po okraj. Dokonce přišla otázka i přímo na OI a předměty, které se u nás vyučují,” řekl o své nové zkušenosti Filip Kučera. Podívejte se na záznam povedeného vystoupení.

Ing. Pavel Píša, Ph.D. k zapojení našich studentů dodává: “Studenti odvedli pěknou práci, veškeré zdrojové soubory návrhu jsou k dispozici a budou k dispozici i dalším studentům předmětu B35APO. Zájemci pak mohou navázat implementováním jednoduchého grafického ovladače do jádra Linux, implementovat podporu připraveného rozšíření se stereokamerami nebo se zapojit do projektů pro světové automobilky, které na hardware také řešíme.”

Web InstallFestu: https://installfest.cz/