void* 2024
Přidáno: 25.4.2024Další ročník void* je tu! Zajímá vás, jaký výzkum během studia můžete dělat? Blíží se vám výběr závěrečné práce? Nebo hledáte letní brigádu ve škole? Právě pro vás je akce void*! Zjistit více
Na OI jsi přešel z FITu. Proč ses tak rozhodl?
Přešel jsem na OI především proto, že nabízí úzce specializované obory, jejichž studiu se zde dá věnovat do hloubky. A taky jsem po návratu z Ameriky toužil po nějaké změně. Když mi OI doporučilo několik mých kamarádů, kteří ho studovali, měl jsem jasno.
A jakou specializaci sis vybral ty?
Vybral jsem si Umělou inteligenci, protože je to velmi dynamický obor a v dnešní době stále více populární. Přišlo mi pozitivní, že se předměty tohoto zaměření průběžně upravují, aby i v takto rychle se měnící oblasti byly aktuální. Navíc se většina předmětů vyučuje v angličtině, což je dobré, protože i všechny studijní materiály na internetu a relevantní odborné články jsou v angličtině.
Podíval ses během studia do zahraničí?
Během studia jsem byl na dvou výjezdech. Nejdříve se jednalo o roční studijní pobyt v USA na Kansas State University. KSU je velká univerzita, takže kromě IT předmětů byla možnost si vyzkoušet i předměty, které nejsou technické. Toho jsem využil a měl jsem tak i předmět na ochutnávání vín, nebo herectví. Navíc jsme spolu s dalšími českými studenty koupili dohromady levné auto, což nám umožnilo o víkendech a prázdninách vidět kus země.
Na jaře 2020 jsem odjel do Nizozemska na TU Delft. Jedná se o skutečně kvalitní školu, takže při vypuknutí pandemie zvládla rychlý přechod na distanční výuku bezchybně. Jako nejpřínosnější hodnotím předměty zaměřené na umělou inteligenci a deep learning, které jsou zde na vysoké úrovni.
Poradil bys ostatním, aby také během studia vycestovali?
Rozhodně bych to všem doporučil. Nemá to podle mě žádnou nevýhodu. Nějaké země jsou finančně náročnější, ale díky školním stipendiím se to dá zvládnout, pokud se člověk snaží šetřit. Těch výhod je mnoho, které si asi každý dokáže představit. Já bych vyzdvihl možnost vyzkoušet si v rámci předmětů pracovat na projektech v multikulturních týmech, což vás dobře připravuje na práci v nadnárodních společnostech. Byrokracie spojená s přihlášením, výběrovým řízením a celkově výjezdem byla v obou mých případech bezproblémová, není se čeho obávat.
Pracoval jsi už během studia?
Začal jsem pracovat druhý rok na bakaláři a většinou jsem chodil do práce 3 dny v týdnu. Stíhat se to dalo, ale bylo občas náročné vydržet u počítače celé dny, když se sejde několik úkolů najednou. Při nástupu na OI nebo při přestupu z jiné školy bych doporučil první semestr nebo dva práci omezit, aby si člověk zvykl na tempo a větší množství práce v semestru.
Co ti dalo studium na OI?
Určitě mě škola naučila efektivně přemýšlet nad problémy a samostatně je řešit. Také s programováním jsem díky škole neměl v práci v podstatě nikdy potíže. Dále si myslím, že jsem se naučil lépe pracovat se svým časem a prioritizovat. To se hodí pro zachování zdravé rovnováhy mezi profesním a osobním životem, obzvláště v dnešní době, kdy se v IT pracuje převážně z domova a tyto dvě roviny se více prolínají. V neposlední řadě mi škola dala také kontakty v podobě dalších absolventů, se kterými jsem se poznal během studia.
Na co vzpomínáš nejraději?
Myslím, že nejraději budu vzpomínat na školní prostředí. Přece jenom chodit na přednášky a cvičení, kde se vás snaží zkušení lidé z oboru něčemu naučit, je k nezaplacení. Studium technické školy se dá také vnímat jako určitá výzva, takže budu určitě vzpomínat na ten dobrý pocit po každém úspěšně zvládnutém předmětu. Rozhodně také nikdy nezapomenu na zahraniční výjezdy, které mi daly hodně životních zkušeností a kamarády na celý život.
Chceš něco vzkázat uchazečům, kteří zvažují studium na OI?
Pokud je člověk ochoten věnovat v semestru dostatek času na praktické úkoly, tak tu školu zvládne. Také je důležité si uvědomit, že náplň práce se může velmi lišit mezi různými specializacemi, přestože jsou všechny pod OI. Doporučil bych tedy uchazečům zjistit si maximum informací o jednotlivých zaměření a na základě nich se rozhodnout, co je pro ně to pravé. Celé OI je ale rozhodně dobrá volba, se kterou nešlápnete vedle.
Autorkou rozhovoru je Mgr. Karolína Poliaková.
Další ročník void* je tu! Zajímá vás, jaký výzkum během studia můžete dělat? Blíží se vám výběr závěrečné práce? Nebo hledáte letní brigádu ve škole? Právě pro vás je akce void*! Zjistit více
I letos se studenti Otevřené informatiky mohou zapojit do programu OI Buddy. Program dává možnost uchazečům zjistit ty nejdůležitější informace o programu i studentském životě ještě před tím, než se zapíší do prvního… Zjistit více
POZOR, ZMĚNA MÍSTNOSTI - KN:G-205! Přijďte si poslechnout vyhodnocení zpětné vazby na výuku, předměty a program OI jako takový, přijďte na OI Grill! Zjistit více