Předpoklady pro studium magisterského programu

Předpokladem studia magisterské etapy je znalost matematiky, programování, algoritmizace a optimalizace přibližně v rozsahu bakaláře OI. Předpokládáme takovou znalost angličtiny, která umožňuje efektivní práci se studijními materiály v angličtině.

U studentů, kteří přicházejí studovat magisterský program OI z jiné fakulty než FEL ČVUT, bude problém doplnění prerekvizit řešen individuálně. Typicky budou některé bakalářské předměty uznány (kurzy Matematické analýzy a Lineární algebry jsou si velmi podobné na mnoha vysokých školách), jiné si student doplní zapsáním potřebných bakalářských předmětů jako volitelných předmětů. Poslední možností je doplnění znalostí samostudiem, bez formálního požadavku na zkoušku.

Pro studenty FEL ČVUT platí následující pravidla a doporučení:

K obecným předpokladům přistupují i předpoklady specifické pro jednotlivé obory.

• Do studia oborů Umělá inteligence a Počítačové vidění a digitální obraz je velmi vhodné vstupovat se znalostí, kterou bakaláři získají v předmětu A4B33RPZ - Rozpoznávání a strojové učení. Pro umělou inteligenci je doporučená i znalost základů umělé inteligence, kterou lze doplnit nejlépe absolvováním A7B33SUI případně A3B33KUI.
  • Obor Počítačová grafika a interakce předpokládá i znalost v rozsahu předmětů A4B39PGR - Počítačová grafika (v bakalářské etapě, lze doplnit v rámci magisterské etapy v předmětu AE4M39PGR a A7B36PJC - Programování v C/C++. Pro studenty se zaměřením na Interakci je vhodný i předmět A4B39PDA - Principy tvorby mobilních aplikací. V ZS 2013/2014 není AE4M39PGR vypisován. Bude možnost absolvovat BI-PGR na FITu. Zájemci nechť kontaktují Petr Felkela (felkepet@fel.cvut.cz).
  • Obor Počítačové inženýrství předpokládá i znalost v rozsahu předmětů A4B35PSR - Programování systémů reálného času a A7B36PJC - Programování v C/C++.

Matematika, logika, grafy, ...

Matematické prerekvizity popisují typické varianty, které mohou nastat pro bakalářské studenty příbuzných oborů na FEL, např. STM. Studentům bakalářských programů FEL, jenž neabsolvovali předmět zaměřený na pravděpodobnost a statistiku doporučujeme zapsat si v letním semestru předmět Pravděpodobnost a statistika - A7B01PST v rámci volitelných předmětů. Studentům bez průpravy v diskrétní matematice a grafových algoritmech doporučujeme zápis předmětu Teoretická informatika A7B33TIN či Logika a grafy - A0B01LGR.

• STM: Klíčem je povinně volitelný předmět A7B01PST - Pravděpodobnost a statistika. V případě neabsolvování tohoto předmětu si student magisterského studia zapíše v 1. semestru předmět A0B01PSI - Pravděpodobnost, statistika a teorie informace
  • EaI - VT: Bakalář oboru výpočetní technika obvykle neabsolvoval kurs pravděpodobnosti. V 1. semestru magistra si student zapíše předmět A0B01PSI - Pravděpodobnost, statistika a teorie informace v rámci svých volitelných předmětů.
  • EaI - Elektronika a sdělovací technika: Obvykle chybí partie z diskrétní matematiky. V 1. semestru magistra si student zapíše předmět Diskrétní matematika A4B01DMA v rámci svých volitelných předmětů.
  • EaI - Kybernetika a měření: V případě neabsolvování povinně volitelného X01DMC si student zapíše v 1. semestru v rámci svých volitelných předmětů předmět Diskrétní matematika A4B01DMA.

Optimalizace

Optimalizace je jedním z klíčových předmětů programu Otevřená informatika. Studentům, kteří ji neabsolvovali ve svém bakalářském studiu, doporučujeme zapsat si předmět A4B33OPT - Optimalizace v 1. semestru magisterského studia v rámci svých volitelných předmětů. Od šk. roku 2013/2014 je přednášena také anglická verze AE4B33OPT. Rozvrh anglické verze bude sestaven s ohledem na potřeby studentů 1. ročníku magistra.

Další informace: oi@fel.cvut.cz