Obsah

Martin Korčák

"Díky stipendiu NF AVAST se mohu v klidu soustředit na studium."


  • Věk: 19 let
  • Střední škola: všeobecné gymnázium Český Krumlov
  • Obor OI: před rozřazením do oborů
  • Koníčky: sport (stolní tenis, volejbal, fotbal, spousta dalších), tanec, čtení, PC hry
  • E-mail: korce@email.cz

Jaký máte názor na stipendium pro nadané chlapce podporované Nadačním fondem Avast Software, a.s.?

Je to velmi dobrá motivace, i když někdy může být problém, že to lidi naláká na tento obor a jakmile stipendium dostanou, odejdou jinam. Pro mě to je krásná finanční injekce, díky které budu ve větší pohodě a budu se moci soustředit na studium.

Jaké byly Vaše důvody přihlásit se právě na program OI? Byla Vaše volba ovlivněna možností získat stipendium, nebo to byl jen příjemný bonus?

Samozřejmě i stipendium jsem musel brát v potaz, ale jinak to bylo hlavně tím, že, jako většina, hraju rád hry , a na tomto oboru jsem viděl velké možnosti, jak lépe pochopit problematiku s vývojem her. Dalším důvodem byla také reputace ČVUT a FELu samotného, proto jsem věděl, že půjdu na ČVUT, a když jsem zhodnotil dny otevřených dveří FITu a OI, tak jsem měl vybráno.

Uvažoval jste o i studiu na jiných školách/fakultách?

Jak odpovídám výše, byl to FIT, a předtím jsem přemýšlel nad univerzitou v Plzni - katedra Aplikovaných věd.

Jaký je Váš první rok na škole? Jaké předměty Vám daly nejvíc zabrat a které Vás nejvíce bavily?

Nejvíc zabrat mi dávají Programování a Řešení problémů a hry. Je to proto, že na střední jsem se s programováním příliš nesetkal, a tak jsem naprostý začátečník, narozdíl od matematiky, kterou miluji, a u které mám dost dobré základy ze střední školy.

Proč si myslíte, že se na FEL hlásí tak málo dívek?

Těžká otázka. Zkrátka asi holky nejsou tak technické typy jako kluci. Vím, že se dnes řeší, jaký to je stereotyp, ale něco na tom musí být.

Je to stejné, jako proč je na humanitních školách tak málo kluků. Asi je to tím, že kluci jsou techničtěji a dívky humanitněji zaměřeny. Většina kluků si hraje s autíčky, holky s panenkami. Možná už na takovýchto maličkostech můžeme vidět důvody, proč jsou VŠ tak genderově nerovnoměrné.

Doporučujete studium programu OI svým známým?

Zrovna nedávno jsem v hospodě doporučoval kamarádům ze střední OI, protože se zajímají o umělou inteligenci. Vlastně většinu lidí, někdy i ty, co na některé VŠ již jsou, se snažím přesvědčit, aby šli sem.