Obsah

Václav Voráček

"OI mě zaujalo na dnu otevřených dveří, protože se hezky vyjadřovali o matematice a tu já rád :)"

  • Střední škola: Gymnázium Jindřichův Hradec
  • Obor OI: Před rozřazením do oborů
  • Koníčky: Piškvorky, matematika (především geometrie a kombinatorika), fotbal, poslech hudby
  • E-mail: voracva1@fel.cvut.cz

Jaký máte názor na stipendium pro nadané chlapce podporované Nadačním fondem Avast Software, a.s.?

Nevím, jaký má Nadační fond Avast Software, a.s. důvod dát velké stipendium zhruba 3 skoro náhodným studentům jednoho konkrétního programu na konkrétní škole, ale jsou to jejich peníze a já se na ně rozhodně nezlobím :-)

Jaké byly vaše důvody přihlásit se právě na program OI? Byla vaše volba ovlivněna možností získat stipendium, nebo to byl jen příjemný bonus?

Taťka mi systematicky dlouhodobě vyprávěl tendenční, nelichotivé historky a poznámky o matfyzu a matfyzačkách (občas i s obrázkovou dokumentací), kdykoli jsem se zmínil o této škole v souvislosti se svou budoucností. Jako bonus vyzdvihoval inženýrské studium, konkrétně pak kybernetiku. Jednou, ve slabší chvilce, jsem mu podlehl.

Abych nemusel celý leden trávit ve škole, vypravil jsem se na DOD FELu a poslechl si prezentace jednotlivých oborů. OI mě zaujalo, protože se hezky vyjadřovali o matematice. Tu já rád. Taky bylo fajn, že se neočekávala žádná znalost programování, což byla přesně má úroveň. Možnost stipendia pak byl příjemný bonus.

Uvažoval jste i o studiu na jiných školách/fakultách?

Ano. Vždycky mě bavila matematika, tak jsem předběžně plánoval nějakou matematiku na MFF UK. Pak mě začala bavit fyzika a zhruba ve druháku a třeťáku jsem plánoval studovat teoretickou fyziku. Na fyzice je ale škoda, že je omezená okolním světem, takže se vzrůstajícími znalostmi, když člověk porozumí problematice - podle mě - ubývá sranda, tak jsem zase plánoval matematiku. Většina kamarádů-matematiků se od matematiky odklonila k programování, tak jsem si řekl, že mě to třeba bude taky bavit a šel na OI.

Jaký byl váš první semestr na škole? Jaké předměty vám daly nejvíc zabrat a které vás nejvíce bavily?

Začátek byl drsný, protože jsem trpěl silným steskem po domově a celkově jsem Prahu neměl rád, například hromadná doprava si ze mě s oblibou dělala dobrý den. Už jsem si docela zvykl, ale Prahu pořád nemám rád. Co se školy týče, zprvu se mi nelíbilo, že v programování je cílem "chrlit kód" bez hlubších úvah a v matematikách nešlo o matematiku, ale o počítání příkladů, ale pak jsem pochopil, že student přece ví nejlépe, co se svým časem a je fajn, když ho škola tolik nezatěžuje a může se věnovat tomu, co sám uzná za vhodné.

Nebyl tu žádný předmět, který bych označil za náročný, snad jen když mě bezpečnost práce donutila dvakrát vstát před sedmou hodinou ranní... Ale už jsem se vzpamatoval. Nejvíce mě bavil matlab. Líbila se mi cvičení, testy i semestrální práce mě bavila.

Proč si myslíte, že se na FEL hlásí tak málo dívek?

Myslím si, že ze středoškolských předmětů je k přemýšlení v informatice nejblíže matematika a fyzika (samotnou informatiku nepočítám, protože jsme se učili "vypnout a zapnout počítač"). Na událostech, kde byla matematika, nebo fyzika a já bývalo asi 10% holek. Tady na FELu je to, řekl bych, podobně, proto si nemyslím, že se sem hlásí "tak málo dívek".

Proč tomu tak je - neznám na tohle názor, který by se nikoho nedotkl, proto radši nebudu publikovat ten svůj. :-)

Doporučujete studium programu OI svým známým?

Zatím ne. Možná ale v kolektivu, kde jsem vděčným terčem humorných i lítostivých poznámek, kvůli svému výběru školy ji někomu doporučím, pro odlehčení atmosféry. Rozhodně si nemyslím, že je OI špatný program, ale neznám nikoho, kdo by o tomto typu školy uvažoval, ani nikoho, kdo by byl v cílové skupině OI.