Karolína „Karryanna“ Burešová, studentka oboru Informatika a počítačové vědy
- Věk: 21
- Střední škola: Gymnázium Česká Lípa
- Obor: Informatika a počítačové vědy
- Koníčky: Mým největším zájmem je, u studentky technické školy možná trochu překvapivě, práce s lidmi a organizování. Vedu kroužek (pro lidi 12-17 let zaměřený na přírodu a fantastiku), podílím se na organizaci korespondenčních seminářů, připravuju víkendovky a soustředění a velice si to užívám. Další zájmy jsou už celkem očekávané: algoritmizace, matematika, programování a obecně věci kolem počítačů. A pak třeba cestování, jazyky, roleplaying, čtení i psaní, pohyb, hudba.
- E-mail: bureskar@fel.cvut.cz
Jaký máte názor na stipendium pro nadané dívky? Připadá Vám diskriminační, že bylo doposud určeno pouze dívkám?
Je zájem přilákat na techniku více holek, a tak se vypsalo stipendium pro dívky - v tomto ohledu mi stipendium nepřijde o nic víc diskriminační než třeba stipendia pro učně.
V dnešní době navíc existují studie potvrzující, že přítomnost ženy v jinak mužském prostředí zvyšuje motivaci, výkon a zdokonaluje pracovní a myšlenkové postupy. Proto mi přání přilákat na techniku dívky připadá nejen oprávněné, ale přímo prospěšné pro celý obor.
Tento rok bude stipendium uděleno i třem chlapcům s nejlepším výsledkem testu SCIO matematika. Víte o této novince a jaký na ni máte názor?
Jelikož jsem průvodcovala na Dni otevřených dveří, kde se tato informace zmiňovala, vím o ní a mám z ní radost. Pro chlapce jistě bude získání stipendia těžší než pro dívky, ale stipendium samotné je tím podle mě o kousek férovější.
Jaké byly Vaše důvody přihlásit se právě na program OI? Byla Vaše volba ovlivněna možností získat stipendium, nebo to byl jen příjemný bonus?
Stipendium mě na existenci OI upozornilo, dřív jsem tento program nijak moc neregistrovala. Důvody pro studium OI dost splývají s důvody pro studium na FELu obecně, ale můžu říct, že mě lákala kombinace prakticky zaměřené školy s relativně teoreticky zaměřeným programem, který se snaží jít až na podstatu věci, a také možnost vystudovat minor. Nakonec jsem ale určitě šla na OI i bez vidiny stipendia (při zápisu jsem dokonce měla informaci, že jsem na stipendium nedosáhla).
Vybrala jste si tuto školu sama, nebo Vás ovlivnilo okolí?
S mnoha lidmi z okolí jsem se o výběru školy bavila, takže nějakým způsobem mě mé okolí ovlivnilo určitě. Přesto bych ale řekla, že finální rozhodnutí vzešlo čistě ode mě samotné.
Uvažovala jste o studiu i na jiných školách?
Ano, původně jsem uvažovala asi o všech prestižnějších informatických školách v republice. Měla jsem výhodu, že jako několikanásobnou účastnici celorepublikového kola v programovací kategorii matematické olympiády mě všechny tyhle školy byly ochotné vzít bez přijímaček, takže jsem si skutečně mohla vybírat. A také jsem to dělala, objela jsem spoustu Dnů otevřených dveří, vyptávala se, lovila různé informace po netu.
Co Vás přesvědčilo, že jste se rozhodla pro FEL?
K důvodům pro FEL patřila prestiž školy, dobrý pocit celkově z ČVUT a z akcí typu Fyzikální týden (v současnosti Týden vědy na Jaderce) a popravdě také lokalita. Praha je na mě svým způsobem příliš velká a příliš přelidněná, ale je také velmi dobře dostupná, což se nakonec ukázalo jako pro mě celkem důležitý faktor.
Jak se k Vašemu studiu staví rodiče?
Jen těžko bych na tom mohla být lépe. Naši vždycky dávali najevo, že chtějí, abychom já i brácha vystudovali vysokou, a že se nás v tom budou snažit podpořit. V rozhodnutí jít na informatiku mě plně podpořili i kvůli vidině dobrého uplatnění. Když hlásím, že půjdu na zkoušku, bývá mi připomenuto, že bez ohledu na výsledek mám pak přijet domů, že mě tam budou mít rádi, což ale nijak nesnižuje obdiv a uznání, když pak dorazím s dobrou známkou. Akorát když se dožaduju pomoci s úkoly, dozvídám se, že s těmihle věcmi už můžu radit leda tak já jim. :)
Jak vnímá Vaše okolí, že z Vás bude/je „IT žena“?
Už pár let vyrůstám obklopená geeky a ajťáky, takže ti jsou rádi, že mezi sebou mají holku, která jim rozumí a která je schopná s nimi do noci povídat o programování. Rodina to snad ani nevnímá jako něco zvláštního (ostatně máma je lektorka počítačových kurzů pro seniory a lidi s handicapem, doma si věci kolem počítačů bereme na starost „my holky“) a ostatní okolí to většinou moc neřeší, jen mám před některými lidmi zakázáno IT do hloubky rozebírat. :)
Cítíte předsudky společnosti vůči ženám v oboru IT?
Určitě mi nepřijde, že by společnost jako celek měla s ženami v IT problém. Přestože rozhodně existují jednotlivci, kteří předsudky mají (a bylo by hloupé, kdyby mělo jít třeba o potenciálního zaměstnavatele), jde podle mých zkušeností spíš o překvapení z toho, že se dívka IT věnuje, než předpoklad, že by mu nemohla rozumět.
Měla jste z počátku obavy, že bude pro Vás studium příliš náročné a nezvládnete ho?
Lidi kolem mě měli obavy určitě větší, já byla až nebezpečně klidná a moc si nepřipouštěla, že by to vážně mohlo být dramaticky těžší než na střední. Svým způsobem byl ten klid oprávněný, v prváku jsem hodně žila znalostmi ze střední a hlavně z olympiád. Koneckonců právě na olympiády jsem se už na gymplu občas připravovala z materiálů pro vysokoškoláky. Takže obavy spíš přicházejí teď, jak postupně přestávají znalosti z dřívějška stačit.
Jaký byl Váš první semestr na škole? Jaký předmět Vám dal nejvíc zabrat a který předmět Vás nejvíc baví (bavil)?
V prvním semestru jsem spíš byla překvapená, že se vysoká škola neliší od střední tolik, jako jsem čekala, cvičení probíhala stejně jako na střední, přednášky se lišily převážně velikostí učebny a úkoly jsme měli i tady. Takže jsem si hlavně zvykala na Prahu, učila se uvařit aspoň těstoviny s kečupem a tak podobně.
Nejtěžší předmět v prvním semestru byl pro mě asi Řešení problémů a hry, vyžadoval spoustu práce doma. Teď ve druháku byly zatím nejtěžší Struktury počítačových systémů, ty jsou na mě přeci jen trochu moc „hardcore“. Naopak bavily mě třeba předměty, které vyučoval pan Habala, on je úžasná osobnost.
Myslíte, že je obecně studium na FEL pro dívky příliš těžké (případně na OI)?
Myslím, že studium na FEL je pro dívky v první řadě stejně těžké jako pro chlapce. Přikláním se k názoru, že pro lidi z gymplu je lehčí než pro lidi z jiných škol, alespoň co se týče OI, byť „průmkaři“ jsou na tom taky dobře. Jako všude se tu hodně pozná, jestli člověk už něco zná, nebo se všechno opravdu dozvídá až na přednáškách, tempo je celkem rychlé, ale celkově mi přijde, že studium na FELu je poměrně dobře zvladatelné.
Uveďte pět slov, které nejlépe charakterizují Váš první semestr na FEL.
Migrování, sesazování, spamfiltr, úspěchy, zmatky (Mám pocit, že alespoň ten spamfiltr si zaslouží vysvětlení, napsání vlastního spamfiltru byla jedna z velkých úloh na RPH.)
Drží holky na škole spolu?
Rozhodně tu holky nejdou proti sobě a nedělají si naschvály. Že by se tu ale holky družily jen proto, že jsou holky, nebo tu vznikaly nějaké významnější dívčí partičky, to mi také nepřijde. Nakonec tolik nás na FELu není. :)
Jak se k Vám chovají kluci? Cítíte zvýšenou pozornost, když je Vás na škole tak málo?
Zvýšenou pozornost tu máme určitě, přeci jen jsme trochu ohrožený druh. Pokud se kluci k holkám chovají nějak zvláštně, tak to bývá v tom pozitivním smyslu, jsou galantní a velmi ochotní. Mé zkušenosti jsou veskrze dobré - ostatně svého chlapce jsem si našla právě na FELu. A dlužno podotknout, že i nadále se ke mně ostatní chlapci chovají velmi hezky.
Proč si myslíte, že se na FEL hlásí tak málo dívek?
Zčásti se přikláním k poněkud odvážné myšlence, že stereotypy nejsou příčinou, ale důsledkem, a že pro nezanedbatelnou část dívek technické obory prostě nejsou nijak atraktivní.
Zčásti jsem přesvědčená o tom, že právě ty stereotypy na množství (ne)hlásících se dívek mají svůj podíl. Nepředpokládám, že by myšlenka jít studovat na FEL byla dívkám běžně rozmlouvána, ale spíš že k ní ani nedojdou. Jsou to hlavně drobnosti, třeba nám na gymplu vyučující běžně dělali to, že když jim nefungoval počítač (projektor, televize, ...), obrátili se na třídu a prohlásili něco jako „Kluci, pojďte mi s tím někdo pomoct“.
Co byste vzkázala všem dívkám, které uvažují o studiu na FEL, ale mají pochybnosti nebo strach, že to nezvládnou?
Pojďte mezi nás, vyučující jsou rozumní, starší studenti nekoušou (zato si občas pamatují látku z dřívějších ročníků), spolužáci si bývají ochotni pomáhat. Koneckonců zvládla to už spousta lidí před vámi, má smysl věřit, že vy to zvládnete taky.
Máte nějaký nápad, který by pomohl přilákat více dívek ke studiu na FEL?
Myslím, že zájem o techniku je hlavně potřeba probouzet dřív než u maturitních či předmaturitních ročníků - i když v té době nemá zdaleka každý vybranou konkrétní školu, většina lidí už počítá s nějakou oblastí studia. A možná bych ubrala aspoň trochu růžové z akcí cílených na děvčata, mě osobně tam ta barva vždycky trochu děsí (a přijde mi svým způsobem úsměvné snažit se pobořit stereotypy za pomoci jiných stereotypů).
Doporučila byste studium programu OI i jiným dívkám?
Studium na OI bych určitě doporučila. Má své mušky, ale celkově se tu studuje velice dobře.
A na závěr jedna odlehčená otázka. Jakou značku notebooku používáte a jakou má barvu? :-)
Už pár let jsem celkem zarytou fanynkou značky HP, takže tu. Barvu má jakousi hnědo-černo-vínovo-podivnou. Nebránila bych se asi ani nějaké výraznější, ale bílé a stříbrné notebooky se mi nelíbí. A před nějakou dobou mě uchvátil notebook, který měl šasi z bambusového dřeva. :)