Kateřina Brejchová
- Střední škola: Gymnázium Jana Valeriána Jirsíka, České Budějovice
- Obor OI: před rozřazením do oboru, uvažuji o oboru Informatika a počítačové vědy
- Koníčky: stolní tenis, procházky kdykoliv a kdekoliv, deskovky, filmy, Respekt, cestování a taky mě moc baví zatloukat hřebíky :-)
- E-mail: brejcka1@fel.cvut.cz
Jaký máte názor na stipendium pro nadané dívky?
Vzhledem k tomu, že jsem ho získala, tak samozřejmě pozitivní. Spolu s podporou od rodičů to pro mě znamená, že se mohu plně soustředit na školu a ještě k tomu si užívat volné chvilky, místo toho, abych někde po večerech brigádničila.
Stipendium samozřejmě úplně spravedlivé není, protože holky na něj (vzhledem k tomu, kolik nás tu je) mají o něco větší šanci. Na druhou stranu to jasně ukazuje, že o ženy je na OI zájem. Nesmyslné by mi takto postavené stipendium přišlo, kdyby byly počty dívek a kluků přibližně vyrovnané. Možná by ale stálo se zamyslet nad tím, jestli by jako kritérium nebylo lepší využívat něco jiného než jsou komerční Scio testy. Líbí se mi například myšlenka brněnských TSP testů a logické olympiády, které jsou na rozdíl od Scií postavené tak, aby bylo v podstatě nemožné napsat je na plný počet bodů. Oceňuji také, že po nás škola nechce, abychom se přijmutím stipendia k něčemu zavázali.
Jaké byly Vaše důvody přihlásit se právě na program OI? Byla Vaše volba ovlivněna možností získat stipendium, nebo to byl jen příjemný bonus?
Chtěla jsem jít na dobrou technickou školu s minimem fyziky a tak nějak vylučovací metodou jsem došla právě k Otevřené informatice na FELu a podobnému oboru na MATFYZu. Vzhledem k tomu, že studium informatiky nebylo ani mým dlouhodobým plánem ani dětským snem, jsem opravdu mile překvapená, jak moc mě to zatím baví. Mezi FELem a MATFYZem jsem se dlouho rozmýšlela, nebudu se tajit tím, že možnost získání stipendia byla jedním z rozhodujících faktorů.
Uvažovala jste o studiu na jiných školách?
Ano, měla jsem podanou přihlášku i na Obecnou informatiku na MATFYZu a na práva na MUNI (což byl můj dětský sen a také jsem si chtěla vyzkoušet TSP testy). Na všechny školy jsem se dostala, víceméně rozhodnutá pro OI jsem ale byla už v době podávání přihlášek.
Co Vás přesvědčilo, že jste se rozhodla pro FEL a OI?
To, že má ČVUT (a hlavně FEL) pověst těžké a užitečné školy a já mám ráda výzvy. Otevřená informatika pro mě potom byla jasnou volbou, protože mě daleko více než "fyzika" zajímala matematika a logické uvažování.
Jak vnímá Vaše okolí, že z Vás bude/je "IT žena”?
Myslím si, že jsem obklopena poměrně inteligentními lidmi a nestalo se mi, že bych ze svého blízkého okolí slyšela, že IT je špatná volba pro ženu. Jistě, někteří se nad tím trochu podivují, ale to mi přijde normální. Jsem ráda, že mám podporu v rodině a dobré základy z gymnázia, kde nikdy "genderově" nerozlišovali, kdo se hodí na jaké předměty a aktivity.
P.S. Můj děda si myslí (a nenechá si rozmluvit), že studium elekrotechnické fakulty nutně znamená, že mám mistra, v průběhu vyučování si hraji s drátky a žárovkami a jednou ze mě bude elektrikářka :-)
Cítíte předsudky společnosti vůči ženám v oboru IT?
Necítím nebo si je minimálně nepřipouštím. Obecně stále asi nějaké předsudky existují, nicméně přisuzovala bych to spíše tomu, že drtivá většina lidí si neumí nic představit pod pojmem programování. Často potom platí, že to, čemu lidé nerozumí, považují za divné/špatné.
Měla jste z počátku obavy, že bude pro Vás studium příliš náročné?
Přiznávám, že jsem se trochu bála programování, protože jsem šla na školu s tím, že jsem v podstatě nic naprogramovat neuměla. Pomohl ale předsemestrový bootcamp a také notná dávka sebezapření v prvních týdnech.
Jaký byl Váš první semestr na škole? Jaký předmět Vám dal nejvíc?
První semestr se nesl v duchu zabydlování se na Strahově, potkávání spousty zajímavých lidí a celkově poznávání Prahy.
Ve škole pak hlavně seznamování se s Cčkem a Pythonem. Dlouhodobě mě určitě nejvíce bavil předmět Diskrétní matematika, protože každá hodina s docentem Habalou je zážitkem. Pak jsem si také ráda hrála s většími úlohami na předmět RPH (Řešení problémů a hry). Celkově mě i přesto, že bylo ze začátku těžké si zvyknout na vysokoškolské tempo a spoustu domácích úloh, první semestr bavil. Tak doufám, že mi to vydrží i na zbytek studia OI.
Myslíte, že je obecně studium na FEL pro dívky příliš těžké?
Lehké studium na FELu určitě není, ale zvladatelné ano. Nemyslím si, že by to mělo něco společného s tím, jestli je člověk muž nebo žena.
Proč si myslíte, že se na FEL hlásí málo dívek?
Nevím, asi by to chtělo se ptát spíše dívek, které FEL nestudují :-) Může to být tím, že to dívky většinou táhne spíše k profesím, kde mají více kontaktu s lidmi a méně se stroji (počítačem). I když to už je v dnešní době asi pasé.
Co byste vzkázala všem dívkám, které uvažují o studiu na FEL, ale mají pochybnosti nebo strach, že to nezvládnou?
Aby se nebály? A nebo ať se klidně bojí, ale ať je to určitě neodradí od studia na FELu, protože by to byla škoda. Zatím jsem po prvním semestru přesvědčená, že je OI vhodné pro kohokoliv, kdo je schopen logicky uvažovat a je ochotný se minimálně trochu věnovat škole i ve volném čase.
Doporučila byste studium programu OI i jiným dívkám?
Ano, dokonce i chlapcům :-D