Obsah

Otakar Jašek, student oboru Informatika a počítačové vědy

"Rád se obklopuji chytrými lidmi."


Jaký máte názor na stipendium pro nadané chlapce podporované Nadačním fondem Avast Software, a.s.?

Jsem rád, že je finanční podpora konečně alespoň částečně genderově vyrovnaná. Samozřejmě tomu tak není úplně, protože kluků se na naši školu hlasí nepoměrně více než slečen a tím pádem jsou ve větší konkurenci a teoreticky musí být o dost lepší, aby měli šanci na stipendium dosáhnout, ale je to určitě krok správným směrem. Je mi jasné, že díky konkurenčnějšímu prostředí to vyrovnaně nikdy nepůjde, tak aspoň, že takto.

Jaké byly Vaše důvody přihlásit se právě na program OI? Byla Vaše volba ovlivněna možností získat stipendium, nebo to byl jen příjemný bonus?

Cca rok před podáním přihlášky jsem uvažoval o několika programech na FELu – KME, KyR a OI. Na KME je na můj vkus až moc HW předmětů (vím, že mám neskutečně nešikovný ruce) a fyziky, ke které jsem nikdy moc nepřirostl, takže jsem se již rozhodoval jen mezi KyR a OI. No a poté, co jsem se dozvěděl o stipendiu, zkusil jsem šalamounské rozhodnutí – oficiálně se přihlásit na OI, v prvním semestru si zapsat předměty z obou programů a pokud by mě náhodou bavil KyR více, v průběhu studia přestoupit.

Nakonec jsem byl ale za svou volbu jen a jen rád, předměty, které byly pouze pro KyR mě nikterak nenadchly a tak jednoznačně zůstávám na OI. Přeci jen je na KyRu o mnoho více fyziky a o mnoho méně umělé inteligence ;) No a jedno z dalších dilemat (ještě před rozhodnutím o FELu) bylo, jestli nejít na MFF na informatiku – to jsem po dni otevřených dveří zavrhl, neboť mi studium přišlo až moc teoretické. Dalšími důvody byla proklamovaná elitnost programu, přeci jen je rozdíl, jestli jsou studenti přijímáni na základě percentilu 90 nebo 70 a méně (jako je tomu na zbytku informatických škol v ČR). Rád se obklopuji chytrými lidmi ;)

Uvažoval jste o i studiu na jiných školách/fakultách?

Cca ve druháku na střední jsem byl ponořen do fyzikální akustiky – proto jedna z uvažovaných škol byla FAMU, obor Zvuková tvorba. Prostudování studijních plánu mě ale vyvedlo z tohoto přesvědčení – moc umělecké, málo technické. Další z možností byl nově otevíraný program na VUT FEKT ve spolupráci s JAMU Audio Inženýrství. Od toho jsem upustil zejména díky tomu, že bych byl v ročníku pokusných králíků (poprvé otevřený program) a navíc, příliš mnoho uměleckých předmětů od JAMU. Nakonec to tedy dopadlo tak, že jsem jedinou přihlášku podával na FEL a určitě toho (zatím) nelituji.

Jaký byl Váš první rok na škole? Jaké předměty Vám daly nejvíc zabrat a které Vás nejvíce bavily?

První rok mi i přes zapsání mnoha volitelných předmětů přišel vcelku snadný. Paradoxně mi tak dalo nejvíc zabrat Programování 2, kde jsem byl v Android skupině, protože jsem semestrálku neustále odkládal a týden a půl před odevzdáním semestrálky jsem zjistil, že nemám téměř nic a víceméně netuším, jak programovat pro Android. Ten týden byl docela masakr, ale zvládnul jsem to ;)

A z těch co mě nejvíc bavily? Zatím mě bavily snad všechny předměty s vyjímkou povinných bezpečností (s drobnými odchylkami na obě strany), ale pokud bych měl nějaké vypíchnout, byla by to určitě Algoritmizace, Řešení problémů a hry a Úvod do akustiky. No a samozřejmě, jakákoli matematika s docentem Habalou je zážitek ;)

Proč si myslíte, že se na FEL hlásí tak málo dívek?

Nevím, ale určitě mi to vadí ;)

Doporučujete studium programu OI svým známým?

Jak kdy, ale ne vždy to jde... mnoho známých je z Brna a moc lidí odtam neodchází, mají rádi svoje pohodlí. Pro ilustraci, z našeho ročníku, kde nás bylo 60, šlo pouhých 6 lidí na VŠ pryč z Brna, z toho dvě slečny do zahraničí. Takže bohužel, ale doporučování jde těžko.