Obsah

Kateřina Šumová

"Pokud máte rády informatiku, jen do toho!"

  • Střední škola: Gymnázium Budějovická, Praha
  • Obor OI: Před rozřazením do oboru (Plánuji Počítačové hry a grafika)
  • Koníčky: Hudba, kresba a malba, squash, volejbal, cizí jazyky
  • E-mail: sumovkat@fel.cvut.cz

Jaký máte názor na stipendium pro nadané dívky?

Stipendium je určitě dobrý způsob jak na školu přilákat více dívek, už jenom proto, že se díky nabídce dozvědí o škole/fakultě/programu, o kterém by jinak vůbec nevěděly, případně by ho ani nezvažovaly.

Jaké byly Vaše důvody přihlásit se právě na program OI? Byla Vaše volba ovlivněna možností získat stipendium, nebo to byl jen příjemný bonus?

OI jsem zvažovala hlavně kvůli mému zájmu o vývoj počítačových her. 

Stipendium rozhodně nebyl důvod, proč jsem se nakonec přihlásila. Bylo jen zajímavým bonusem, pokud by se mi ho podařilo získat.

Uvažovala jste o studiu i na jiných školách?

Kvůli svým zájmům jsem přemýšlela i nad uměleckými školami, ale v těchto oborech se člověk dvakrát neuplatní. Přihlášku jsem měla podanou i na FIT, ale byla to hlavně záloha, pokud by se mi nepodařilo dostat sem.

Co Vás přesvědčilo, že jste se rozhodla pro FEL a OI?

Na FEL jako takový jsem narazila na veletrhu Gaudeamus, kde se mi nejvíce líbilo právě OI. Nejprve mě zaujal obor Softwarové inženýrství, ale zrovna jsem měla štěstí a následující rok vznikl nový obor Počítačové hry a grafika. Pak už pro mě byla volba OI jasná.

Jak vnímá Vaše okolí, že z Vás bude/je "IT žena”?

Většina lidí, je celkem překvapená, že jsem zamířila právě na Fakultu elektrotechnickou. Hlavním důvodem je ale podle mě to, že často ani moc dobře neví, že se u nás dá studovat i informatika jako taková, a místo toho si představují, jak po večerech pájím kabely.

Cítíte předsudky společnosti vůči ženám v oboru IT?

Stačí si na chvilku sednout do špatné řady během některých přednášek, a zaposlouchat se, o čem se baví pánové okolo vás.

Měla jste z počátku obavy, že bude pro Vás studium příliš náročné?

Rozhodně, ale stačí zatnout zuby, snažit se, co nejvíce můžete, ale hlavně dělat to, protože vás to baví.

Jaký byl Váš první semestr na škole? Jaký předmět Vám dal nejvíc?

Začátky byly těžké, jiný systém, než na který jsme byli zvyklí ze střední, spousta náročných úkolů atd. Ale jakmile si člověk zvykne, je studium poměrně jednodušší. Protože jsem před nástupem uměla programovat minimálně, tak mi nejvíce daly předměty Řešení problémů a hry a Programování.

Myslíte, že je obecně studium na FEL pro dívky příliš těžké?

Myslím si, že je pro chlapce a pro dívky těžké úplně stejně. Na pohlaví vůbec nezáleží, záleží na schopnosti logicky myslet a ochotě/snaze se učit.

Proč si myslíte, že se na FEL hlásí málo dívek?

Myslím si, že se dívky všeobecně na technické obory hlásí málo, protože se o ně buď vůbec nezajímají (ať už proto, že je doopravdy nezajímají nebo nikdy neměli možnost zjistit, zda je zajímají) a nebo mají pocit, že na ně nemají, že jsou pro ně moc těžké (kvůli například zmiňovaným předsudkům vůči ženám v IT).

Co byste vzkázala všem dívkám, které uvažují o studiu na FEL, ale mají pochybnosti nebo strach, že to nezvládnou?

Nebojte se to zkusit, pokud vás IT baví, tak vám studium půjde samo. 

Stačí se jen trošku překonat a nelenivět.

Doporučila byste studium programu OI i jiným dívkám?

Rozhodně, zatím jsem velmi spokojená. Pokud máte rády informatiku, jen do toho!