Obsah

Michael Hlaváček, student oboru Informatika a počítačové vědy

"OI mi přijde ideálně v půli cesty mezi čistou teorií a ubíjející programovací rutinou."


Jaký máte názor na stipendium pro nadané chlapce podporované Nadačním fondem Avast Software, a.s.?

Je to důvod k opakování SCIO testů i přes to, že jsem se v nich předtím umístil velmi dobře, což je kratochvíle, kterou bych si bez možnosti získání stipendia nedopřál.

Jaké byly Vaše důvody přihlásit se právě na program OI? Byla Vaše volba ovlivněna možností získat stipendium, nebo to byl jen příjemný bonus? 

Pro studium informatiky jsem se rozhodl především proto, že je to obor dávající hodně volnosti v tom, jak a co člověk dělá, což mi v době rozhodování připadalo (a stále připadá) důležité. Program OI pak vyhrál proto, že mi přišel ideálně v půli cesty mezi čistou teorií a ubíjející programovací rutinou. Stipendium mělo s výběrem pramálo společného (pokud ovšem nezapracoval podvědomý mamon), nicméně bonus je to skutečně pěkný.

Uvažoval jste o studiu i na jiných školách/fakultách?

Výběr školy byl vskutku dlouhý a bolestný. Prvotní seznam čítal zhruba patnáct oborů, mimo jiné filosofii, lingvistiku či možnost vydat se hudební drahou. Postupným proškrtáváním se nakonec smrskl na dvě informatiky (MatFyz a OI), fyziku (MatFyz) a mikrobiologii (PřF). V dramatickém letním finiši pak zvítězila ta nejotevřenější z informatik.

Jaký byl Váš první rok na škole? Jaké předměty Vám daly nejvíc zabrat a které Vás nejvíce bavily?

První rok se odehrál ve znamení expedic z Žižkova až do dalekých Dejvic, suši v menze, třídenních víkendů a volna ve zkouškových obdobích. Nejzábavnější předměty byly diskrétní matematika a matematická analýza díky nekonečné energii a entuziazmu docenta Habaly a také historie (kterou vřele doporučuji), která představovala vítané rozptýlení od matematiky a programování. Nejvíce zabrat mi dalo programování jedna kvůli vleklému zákopovému boji se semestrálkou.

Proč si myslíte, že se na FEL hlásí tak málo dívek?

Protože informatika sama o sobě je odstrašující, natož pak v kombinaci s elektrotechnickou fakultou.

Doporučujete studium programu OI svým známým? :) 

Ne. o€=;