Obsah

Zuzana Štětinová

"Studium FEL rozhodně není těžké pro ty, kteří mají dobré logické myšlení."


  • Věk: 19
  • Střední škola: Gymnázium Jindřicha Šimona Baara Domažlice
  • Obor OI: před rozřazením do oborů
  • Koníčky: lukostřelba, čtení,hraní na kytaru, fotografování, hraní her, turistika, cyklistika...
  • E-mail: stetizu1@fel.cvut.cz

Jaký máte názor na stipendium pro nadané dívky?

Tak rozhodně to máme, co se konkurence týče, jednodušší než kluci, protože je nás vážně relativně málo :-) Je to pěkná částka a byl to jediný důvod, proč jsem šla na SCIO testy, i když jsem měla přijetí na školu jisté uděláním maturity. Byla jsem si téměř jistá, že stipendium nezískám, ale vždycky jde spíš o to se pokusit. Hodně jsem si díky tomu zopakovala věci od prvního k poslednímu ročníku gymnázia a posunula svou matematiku od fragmentů k celku.

Jaké byly Vaše důvody přihlásit se právě na program OI? Byla Vaše volba ovlivněna možností získat stipendium, nebo to byl jen příjemný bonus?

Během svého středoškolského života jsem si zamilovala matematiku a dost mě bavilo i hledat řešení různých problémů v programování. Když jsem už skutečně hledala konkrétní školu, zaměřila jsem se na matematiku, kterou lze aplikovat v praxi. Když jsem navíc dostala doporučení podívat se na Otevřenou informatiku, zamilovala jsem se :-) Podala jsem přihlášku, mou první a poslední, a následně se ještě ujistila Dnem otevřených dveří. Méně fyziky a teorie bylo taky velkým plusem. O stipendiu jsem se dozvěděla až po vybrání školy a jak jsem již psala, akorát mě přimělo udělat SCIO testy.

Uvažovala jste o studiu i na jiných školách?

Zvláštní otázka - samozřejmě ano, člověk si nevybere školu v den svého narození. Když jsem byla malá, chtěla jsem být veterinářkou :-) Pokud bych se zamyslela nad maturitním ročníkem, zvažovala jsem různé školy, ale na delší dobu jsem se zastavila jen u FIT a MFF. Na FIT mě odradilo velké množství přijatých studentů a nízké požadavky. Na MFF trochu předsudky k "holkám z matfyz", ale hlavně víc teorie a menší rozsah oborů.

Co Vás přesvědčilo, že jste se rozhodla pro FEL a OI?

Zaujalo mě, co všechno může člověk dělat, než se ze školy dostane, brigády a práce na škole během studia a velké procento lidí, co najdou zaměstnání v oboru. Líbilo se mi paradoxně i to, že to je škola, která rozhodně nedá diplom někomu, kdo si to nezaslouží. A samozřejmé plus je umístění v Praze, která vždycky má co nabídnout (a ani tu není tak draze).

Jak vnímá Vaše okolí, že z Vás bude/je "IT žena"?

No, zatím si tak nepřipadám, ani ten alobal na oknech ještě nemám :-) Když řeknu, jakou školu studuji, tak hodně lidí vlastně ani neví, co to je. Nejčastějšími otázkami pak jsou "Jak jako otevřená? A co tam děláte?". Ajťačku si každý představuje asi trochu jinak, takže vlastně ani nemají moc co říct.

Cítíte předsudky společnosti vůči ženám v oboru IT?

Jsem se svým oborem spokojená a z okolí sice slyším občas údiv, ale nemyslím si, že přímo předsudky. Myslím si, že v něčem zas můžeme přinést jiný pohled na věc.

Měla jste z počátku obavy, že bude pro Vás studium příliš náročné a nezvládnete ho?

Z počátku ano, tak do začátku semestru a rozhodně pár prvních hodin algebry. Člověk si musí zvyknout koukat se na věci jinak. To, že se tráví míň času ve škole se má vyvážit přípravou doma a podobně. Obavy mám určitě i nyní, ačkoli ne tak velké a ne z prvního semestru.

Jaký byl Váš první semestr na škole? Jaký předmět Vám dal nejvíc zabrat a který předmět Vás nejvíc baví (bavil)?

Mě osobně nejvíc baví Diskrétní matematika a Řešení problémů a hry. Správné programy pro první semestr, motivační, kreativně i zábavně pojaté.
Jinak samozřejmě jsem si zamilovala lukostřelbu, ale to je díky bohaté nabídce ČVUT sportů.

Myslíte, že je obecně studium na FEL pro dívky příliš těžké (případně na OI)?

Nejde házet všechny do jednoho pytle, ani podle pohlaví. Studium FEL je rozhodně těžké pro lidi, kteří nemají dobré logické myšlení. Pokud se učíte čistě mechanicky, asi bych FEL nedoporučovala, protože by vás jeho matematika doopravdy přinejmenším silně vyčerpávala.

Proč si myslíte, že se na FEL hlásí málo dívek?

Fakulta elektrotechnická není asi název, který by přitáhl zrovna velkou pozornost dívek. Už když malým dívkám dáváme panenky a klukům lego nutíme jedny jít emocionálním a druhé logickým směrem. Já měla to štěstí, že mi rodiče koupili lego, které jsem si přála, a nechali mě hrát s vláčky, co patřily bratrovi. Nejvíce všemu pomohla má učitelka matematiky z gymnázia, kterou jsme měli od primy.

Co byste vzkázala všem dívkám, které uvažují o studiu na FEL, ale mají pochybnosti nebo strach, že to nezvládnou?

Ačkoli jsem měla zájem snad o všechny obory, nakonec jsem se rozhodla dělat to, co mi šlo nejlíp. A tak to doporučuju i všem holkám. Dělejte to, co vás naplňuje, jde vám, baví vás a obavy nebudou třeba.

Doporučila byste studium programu OI i jiným dívkám?

Pokud máte zájem o matematiku nebo IT a máte rádi výzvy, pak rozhodně. :)